גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מאחורי הקולות, מאחורי התמונות, מאחורי המילים

כך ניתחו באמ"ן את הקלטת של גלעד שליט, כך פיצחו בשב"כ את הווידאו של נחשון וקסמן, כך ניתחו גופי מודיעין את המכתבים של רון ארד

רונן ברגמן

פורסם ב"ידיעות אחרונות": 26.6.2007

עמוד 3 מתוך 4

למאמר "מאחורי הקולות, מאחורי התמונות, מאחורי המילים" בגרסה הסרוקה >>

חשיפה: מערך המומחים, הסוכנים והעמצעים הטכנולוגיים שמפעילה ישראל בבדיקת אותות החיים של השבויים

נחום מנבר: סרט מזויף במיליון דולר

תיקי החקירה העוסקים בפרשת רון ארד מלאים באינסוף תמונות, קלטות ומכתבים שגם עליהם נאמר כי מקורם ברון ארד - אלא שהתבררו כמעשי תרמית, לעיתים מתוחכמים, לעיתים לא. כך למשל, אחד הסוכנים של יחידה 504 הציע בפברואר 1992 להביא מכתב בעברית מרון ארד האיש קיבל כסף עבור המכתב, שהועבר לבדיקת גרפולוג. זה קבע שאין לו מושג מי כתב את המסמך - אבל רון ארד זה בטוח לא.
העריך כי מדובר בפלסטיני דובר עברית שהתגורר בישראל תקופה מסוימת. אותו מכתב הגיע מאז למודיעין הישראלי עור 5 פעמים, בדרכים שונות, תמיד תמורת תשלום נאה. את התרמית הגדולה ביותר בפרשה, זו שגרמה לאכזבה הגדולה ביותר מייחסים בקהילת המודיעין לאיש העסקים נחום מנבר שטען כי הוא יכול לספק מידע רב ערך בנושא הנווט הנעדר בדיעבד הואשם מנבר כי השתמש בשמו של השבוי כדי לספק לעצמו אליבי למגעיו עם בכירים איראנים, להם מכר חומרים וידע לייצור נשק כימי.

ג'וי קידי, שותפתו של מנבר מספרת: "פרד (כינויו של אחד מאנשי הקשר בין מנבר לאיראנים - ר.ב.) חזר ואמר שיש לו ביד תמונה של רון ארד עם עיתון מיום הצילום.
הוא אמר שזה עולה המון כסף ושהחילופים צריכים להתבצע במדריד הוא אמר ש'האנשים', כנראה אנשי החיזבאללה או משמרות המהפכה, רוצים מאה אלף דולר תמורת התמונה. בתמונה היה איש שנראה כמו רון ארד מחזיק עותק של 'טיים מגזין' משבועיים קודם לכן. בסוף יצא שהם היו מוכנים לתת רק חצי תמונה תמורת הכסף הזה". בישראל קיבלו את התמונה והעבירו אותה למעבדות הצילום של המוסד שם בחנו אותה שוב ושוב אך לא הצליחו לקבוע בוודאות שמדובר בנעדר הישראלי.

פרד הודיע שהאנשים רוצים מיליון דולר עבור הסרט. לי היה ברור שאין על מה לדבר בעל המלון היה חבר שלי וכעזרתו הצלחתי לסדר קנוניה קטנה. בזמן שפרד התכונן להקרין לנו את הווידיאו, בעל המלון סגר את החשמל לכל הבניין.
ג'וי לקחה את פרד לשיחת רכילות בחדר השני ואני התחברתי עם עוד וידיאו והעתקתי את הקלטת, מנבר מהר לשדה התעופה בניס כדי להעביר לקב"ט אל על את החבילה הלוהטת. ליד כבש המטוס בבן גוריון המתין עם הנחיתה שליח מיוחד של המוסד. במטה צפו בקלטת כמה אנשים, ובראשם מזכירו הצבאי של ראש הממשלה באותה תקופה, עמוס גלעד אחד המשתתפים נזכר: "זאת הייתה אכזבה איומה. אחרי שניות ספורות היה ברור שזה זיוף, ולא מוצלח במיוחד עמד שם ערבי באמצע שדה פרחים ואמר במבטא כבד שהוא נווט ישראלי שיצא להפציץ אזרחים בלבנון. זה היה כל כך פאתטי".

במוסר הקרינו את הקלטת לאחד מחבריו הטייסים של ארד שפסק מיד שאין מדובר בנווט הנעדר הצופה האחרונה בתהליך הזיהוי הייתה תמי ארד שאמרה לאנשי המוסד שהיא נעלבת שהם בכלל העלו על דעתם שהיא תתחתן עם היצור המופיע בסרט.

<< המאמר "מאחורי הקולות, מאחורי התמונות, מאחורי המילים" - לעמוד הקודם

המאמר "מאחורי הקולות, מאחורי התמונות, מאחורי המילים" - לעמוד הבא >>