גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

חתימות

חתימתך נותנת לגרפולוג תמונה - שיקוף - דיוקן של דמותך ויתר מכל תמונה, פגישה או תיאור של אישיותך. ואף על פי כן, אין החתימה בעלת ערך רב ללא כתב היד עצמו. את כל אותיות ה - א'-ב', הרווחים והשוליים לימדו אותך בבית הספר. אמרו לך, בוודאי, הנח שתי אצבעות והתחל משם לכתוב, או שפשוט קיבלת דף עליו משורטטות השוליים בקו אדום, והפלאקט של האותיות היה תלוי מולך גם בכיתתך לפחות כל שנת הלימודים בכיתה א'.

חתימתך היא לגמרי עניין אחר. איש לא לימד אותך כיצד לחתום ובאיזו חתימה לבחור. את החתימה סיגלת לעצמך לאחר ניסיונות אין ספור של שרבוטים.

חתימתך עוברת שינויים רבים עם חלוף השנים. למרות שהחתימה נשארת בבסיסה דומה, לעולם לא תוכל לחתום פעמיים בדיוק באותה צורה. גם אם מדובר באותה תקופה ואפילו באותו יום או באותו מעמד. אם עו"ד יביא לפני בית משפט שתי חתימות זהות, יוכל השופט להניח כי אכן היה כאן מעשה זיוף. אין שתי חתימות זהות לחלוטין. כתב אינו פונט של מדפסת ולא יכול להיות זהה ב- %100 פעמים. תמיד יש איזהו שינוי ולמרות זאת, כל מומחה בהשוואת כתב יד יכול לזהות אם החתימה אוטנטית או מזויפת. החתימה היא אישית ובעלת אלמנטים הניתנים לבדיקה והשוואה.

מבחינה משפטית, החתימה משקפת אותך. חתימתך על שיק משנה אותו מפיסת נייר לכסף. שופטים יכולים להכניס אדם לכל ימי חייו לבית הסוהר בחתימת ידם, חתימת הנשיא יכולה לחנון אסיר מגזר דין מוות בכיסא חשמלי; חתימת פסיכיאטר יכולה לקבוע אם אדם יחיה בחברה או יאושפז. חוזים מקבלים תוקף רק אחרי שנחתמו.

טופס יצירת קשר

הגעתי דרך:

ביליוני דולרים יכולים "להחליף ידיים" בזכות שרבוטי אותיות ולפעמים אפילו בלי אות אחת... לאור חשיבות החתימה בחיי היום יום אפשר לראות מקרים רבים של הכחשות ואין זה מפתיע שידי הגרפולוגים המומחים מלאי עבודה בזיהוי חתימות וזיופים.

מעל לכל, החתימה מסמלת את ל"אני" שלך. חתימה יכולה להיות מורכבת משלושה חלקים:
1 . שם פרטי
2 . שם משפחה
3 . התוספת

החתימה יכולה להשתנות עם הגיל, המצב המשפחתי, המעמד הסוציאלי ולעבור שינויים רבים במשך השנים. שם משפחה מיצג בחתימה את התדמית החברתית, ואילו השם הפרטי מתייחס יותר ל"אני". הדגשת שם פרטי יכולה לבטא צורך בקבלת תשומת לב, דחף אישי להוכחה עצמית, ויתכן שהכותב אינו סומך על משפחתו ובונה את עצמו במו ידיו. אך מאידך, כאשר השם הפרטי "נפוח" וגדול יותר משם המשפחה ו/או מהטקסט הכתוב, יכולה חתימת שם פרטי גדולה ומוגזמת להעיד על אגוצנטריות ואהבה עצמית - נרקסיסם. הדגשת שם משפחה יכולה לבטא גאווה משפחתית או תלות בסביבה הקרובה - משפחה.

לעיתים תתקל בחתימה המתאימה לכתב היד, כשהשם הפרטי ושם המשפחה מציגים את אותן תכונות המופיעות בכתב היד. במקרה כזה תוכל להסיק כי הכותב שלם עם עצמו, רוצה להציג עצמו כמו שהוא, לא רוצה להתבלט, הוא ישר ויציב ויציב ו"תוכו כברו". מה שרואים כלפי חוץ זה מה שיש. יחד עם זאת, ובכל מקרה, לפני שתשלים את ניתוח החתימה, עליך לבחון את כתב היד, כדי לראות אם תכונותיו אכן מתאימות לחתימה.

התוספת - לפעמים תוכל למצוא חתימה המורכבת רק מהתוספת שהייתה פעם חתימה או חלק מאותיות השם ובמשך הזמן הפכה לשרבוט. תוספת פשוטה יותר לחתימה היא הנקודה. על פי רוב מופיעה הנקודה בסיום החתימה ומצביעה על הסיום. המטביע נקודה חושש אולי מעבר לסף הכרתו פן יוסיפו משהו לחתימה או ינסו לזייף והוא כביכול "מגן" על החתימה בתוספת נקודה.

חשוב לבדוק את צורת הנקודה בזכוכית מגדלת אם היא יציבה, סטטית או שהיא דומה יותר לפסיק. אם יש כאן ניסיון לבלום להט או עצירה שקולה והגיונית. ככל שהנקודה דומה יותר לפסיק הרי שהיא נעשתה במהירות רבה יותר. כשהיא נעשית בצורת עיגול, היא מחושבת יותר ובעלת משמעות שונה. חתימה סטאטית נעשית בדרך כלל בכתב איטי ומעידה על שיקול דעת, הרגשת סיום וייתכן אף על חשדנות ושמירה על מרחק ביטחון. נקודה קלילה ובתנופה נעשית כמעט בהיסח הדעת, ונובעת מזריזות ורצון לעצור במקום מסויים.

השוני בין החתימה והטקסט, יחד עם מיקום החתימה, חשובים לנו לצורך הבדיקה.
אם הטקסט מלמד אותנו על הרגשתו הפנימית של הכותב, מלמדת יותר החתימה על מה שרוצה הכותב להיות או כיצד רוצה הוא להיראות. לפעמים ניתן ללמוד מתוך חתימה על עברו של הכותב, על שאיפותיו וציפיותיו.

בניתוח של חתימה אפשר להשתמש יותר באינטואיציה. קיימים אמנם כמה כללים אך את התמונה הכללית תוכל לתפוס רק בדרך אינטואיטיבית. ברור שהאינטואיציה צריכה להיות מבוססת על ידע ונסיון.


אודות המכון לגרפולוגיה
מאמרים בנושא גרפולוגיה
חתימות
שרבוטים
מפורסמים
מחקרים
ידיעוני גרפולוגיה
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ