גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מאמרים בנושא גרפולוגיה

גרפולוגים – אוייבי הגרפולוגיה

מדוע חייבים לפחות שני גרפולוגים שונים בעבודה על
חוות דעת גרפולוגית?

בעת בדיקת כתב יד לשם כתיבת חוות דעת גרפולוגית, למעביד או לנועץ, נוצר מפגש מרתק בין שלושה גורמים שונים:

הראשון - כתב היד של הכותב המכיל בתוכו את סיפור חייו, אופיו, מעלותיו, חסרונותיו, החלקים שבו שהוא מכיר ומודע להם, החלקים שאינו מודע להם, הפוטנציאל שמומש וזה שעדיין לא הגיע לידי ביטוי.

השני – הגרפולוגיה. אחד הכלים המדהימים ביותר, לאבחן, לנתח ולהאיר את אופיו וצפונות ליבו ונפשו של הכותב.

השלישי – הגרפולוג. אם נעזוב לרגע את שאלת המקצועיות והניסיון, ההכשרה וכדומה (לרגע. עוד נחזור לסוגיה חשובה זו) , בתחילתו ובסופו של דבר הגרפולוג הוא אדם. אדם בעל רגשות, בעל עבר, אדם שגיבש דעות כאלו ואחרות בעקבות חינוך כזה או אחר, חוויות טובות יותר וטובות פחות. אדם בעל מודעות עצמית – גבוהה כך יש לקוות, אך גם אם גבוהה - עדיין אדם בעל "חורים שחורים של תודעה", כמו לכולנו – מי יותר, מי פחות ואפשר להמשיך ולפרט אך אין צורך.

מה בעצם אני (לא) רומזת? שלו אני, כגרפולוגית, עוברת בשבועות אלו תקופה מדהימה כי אני מאוהבת באופן מטורף וכל מה שאני רואה מסביבי הם ציפורים מצייצות ופרחים פורחים בשלל צבעים – גם אם מאוד ארצה וגם אם מאוד אשתדל – האומנם אוכל לראות את כל הניואנסים החבויים בכתב שהם בעיתיים או "שליליים" כפי שנתפסים בעיני בדרך כלל?

אולם אם אני עוברת תקופה של כאב נוראי עקב פרידה מאותה האהבה שהתנפצה – האם אוכל להיות מספיק ערה ליופי ולאופטימיות?

האם ביום שבו אני מאוד כועסת/עצבנית/מאוכזבת/עייפה אני יכולה לעשות עבודה שהיא לחלוטין מנתקת אותי מן הסיטואציה ומאפשרת לי לבצע עבודה חדה, מקצועית אובייקטיבית?

התשובה החד משמעית היא – לא!

גרפולוגים הם גם בני אדם ולכן עליהם להיות בעלי מודעות עצמית גבוהה


גרפולוגית מדהימה שאינה כבר עימנו, חווה רצון ז"ל, אמרה פעם (אנא סלחו לי על ציטוט שאינו מדויק): "הראו לי כמה דו"חות של גרפולוג ואומר לכם מיהו... הגרפולוג".

אנו נוטים להביא את עצמינו אל תוך העבודה שלנו, לנתח כתבי יד מתוך העיניים שלנו.

אדם שעודד להתנסות בחייו ואולי לעיתים אף להמר ולא ללכת "על בטוח" רואה את החיים אחרת לחלוטין מאדם שהוקף ב"צמר גפן" על ידי הורים "פולניים" שלא ידעו לשחרר, או אדם שחווה כישלונות, תבוסות וביקורת מלגלגת.

המופנם רואה את החיים אחרת מן המוחצן, טיפוס החשיבה בוחן את החיים אחרת מטיפוס הרגש או האינטואיציה.

גרפולוגים עוסקים באבחון אולם לא בכך מסתיים הדבר. אנו אמורים לאבחן תופעות אך גם להבין את הדינאמיקה, את ההשלכות ואנו אמורים, כגרפולוגים, לא לשפוט, לא לבקר, אלא להעלות את הדברים כלפי מעלה ולעזור לנועץ להבין את עצמו טוב יותר, או למעסיק להבין את המועמד ולדעת למה לצפות ממנו בעבודה.

כדי לעשות זאת, גרפולוגים חייבים להיות מקצועיים מבחינת הידע והרמה אך גם, מעל לכול, בעלי מודעות עצמית גבוהה ככל הניתן ולשם כך, על הגרפולוג העוסק באבחון, לעמול ללא הרף על התבוננות עצמית, לצמוח, להתפתח ולגדול עם כל אבחון גרפולוגי גרפולוג מומחה יכול לראות כתב יד לדקות ספורות ומייד תצוף בפניו "דמות". או, יותר נכון – קווי המתאר של הדמות.

יחד עם זאת, על הגרפולוג לשאול את עצמו: האם אני רואה את מה שיש? את מה שאני רוצה לראות? האם איני רואה את מה שקשה לי, נכון לתקופה זו, להתמודד איתו? האם ישנם שם דברים נוספים, סמויים? האם אני משליך את עולמי הפנימי? את מכאובי? שאלותיי? התלבטויותיי?

בניתוח כתב יד – עדיפים אפילו שלושה גרפולוגים


כאן נכנסת העבודה לעומק וכאן מקומו של הגרפולוג הנוסף, עדיף אפילו שניים.

דרך העבודה הנכונה שמאפשרת לראות את הכתב באופן הנכון, המדויק וה"נקי" ביותר היא כזו המשלבת עבודה של מספר גרפולוגים שונים, רצוי – בעלי מבנה אישיות שונה.

דרך זו מאפשרת לראות את אותו הכתב בדיוק דרך משקפיים שונות, מתוך דפוסי חשיבה שונים, מתוך מציאות קיומית שונה, תפיסות אחרות.

גרפולוגים טובים יודעים כי אם כתב מסוים מעורר בהם דחייה, כנראה שיש בכתב משהו שמזכיר לנו אנשים שאיננו אוהבים או תכונות אופי בנו שאיננו אוהבים. בדיוק כפי שכתב שמעורר בנו "משיכה" יכול ללמד על משהו שחסר לנו, שאנו מתגעגעים אליו, שאנו חושקים בו.

חשוב להבין – ככל שהגרפולוגים מקצועיים ומנוסים יותר וככל שהם בעלי מודעות עצמית גבוהה יותר, סביר להניח שהניתוחים יעלו את אותן התוצאות. ועדין, כל גרפולוג יוכל לתרום את הניואנסים שלו ואלו יבחנו ע"י הגרפולוגים האחרים ויתקיים עליהם דיון במידה ויהיו סימני שאלה.

יחד עם זאת, על כל "כך וכך" מקרים בהם תהיה הסכמה בין הגרפולוגים השונים, יגיע המקרה בו לא תהיה הסכמה. האם אתם מוכנים להיות אותו המקרה בו טעה הגרפולוג באבחון?

עד כאן לגבי החשיבות של שיתוף הפעולה בין גרפולוגים. אולם, יש לי "חוב" קודם, מתחילת המאמר...

שאלת ההכשרה והמקצועיות. נכון להיום, המציאות היא כזו שאין בארץ כל חקיקה המסדירה את העיסוק בתחום. אי לכך, יכול כל אדם להכריז על עצמו כגרפולוג.

יש בארץ גרפולוגים מעולים, בעלי ידע וניסיון רב ולעומתם שרלטנים שלמדו, במקרה הטוב, חלק מחומר הלימוד, במקרה הפחות טוב, קראו ספר אחד או שניים. הם מתיימרים להבין את התחום, להבין את מורכבותו ועלולים לגרום לנזק רב, גם אם כוונותיהם טובות ביסודן.

אם יש דבר אחד נפלא, שראוי כי נברך עליו יום יום – הוא החידוש שכל יום מביא איתו. כל יום, אם רק נרצה באמת, ילמד אותנו משהו חדש. כל כתב יפגיש אותנו עם מורכבות ונפתלות חדשה.

רק אם נזכור זאת, רק אם לא נשכח, נבין כי כל כתב מביא איתו עולם חדש ולכן, כל כתב דורש מאיתנו, הגרפולוגים, לבחון את הידע, את התובנות שצברנו ויזכיר לנו – שאם היום למדנו משהו חדש – סימן שאתמול לא ידענו אותו, הווה אומר – יש לנו עוד המון מה ללמוד....


מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

.

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
תנאים לבדיקה גרפולוגית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ