גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מאמרים בנושא גרפולוגיה

מהלך השורה - לאן ואיך אני מתקדם?

אחד האלמנטים הבולטים ביותר כאשר מתבוננים על דף כתוב הוא מהלך השורה.

בכתבים מסוימים בולטות השורות העולות אל על ובאחרים דווקא אלו שיורדות כלפי מטה או ההולכות בדבקות ובאופן מסודר ועקבי ישר למטרה.

מה ניתן ללמוד ממהלך השורה? מה היא מסמלת?

בילדותינו, כשרק התחלנו לכתוב, סיפקו לנו מחברות שהיו בהם שוליים וגם, כמובן, שורות. השורות לא סימנו רק את בסיס השורה עליה כתבנו אלא גם תחמו, עד כיתה ג' או ד' את גובה האות. בכיתות גבוהות יותר עברנו ל"שורה אחת" במחברות או בדפי הפוליו והכול היה מוכן וערוך לכך שניקח את העט ונניח אותה במקום הנכון. לא היינו צריכים לחשוב לאן להתקדם. הכיוון היה ברור. השורה המשורטטת הייתה ברורה.

הנקודה היא שהתרגלנו לכתוב על שורה משורטטת ואילו כשאנו מגיעים לבדיקה גרפולוגית אנחנו מקבלים את ההוראה הבאה: "נא למלא את הדף בכתיבה ספונטאנית ולחתום בסופו". והדף – הדף חלק.

כל אחד מאיתנו מתמודד עם הדף הריק והחלק בדרכים שונות. חלקינו פשוט מעדיף לבקש דף עם שורות. הדף החלק הזה פשוט לא נראה לנו.. יש בו משהו מאיים. אפשר ללכת בו לאיבוד.

התחושה הזו, המוקצנת, המתאימה לחלק מאיתנו מרמזת על היחס שלנו לשורה המשורטטת המעניקה לנו הטוויה של דרך. היא מעניקה ביטחון, מכוונת את התנועה, שומרת שלא "ניפול"..

אכן, בסיס השורה, בין אם הוא מצויר ובין אם הוא דמיוני ונוצר על ידי הכותב, תוך כדי הכתיבה, מלמד על היחס של הכותב לבסיס של חייו, לאופן שבו הוא מתקדם ולאופן שבו הוא מרגיש ביחס לבסיס או להיעדרו.

התופעות בולטות ביותר במהלך השורה הן:

שורה עולה: שורה שסיומה גבוה מתחילתה. היא עולה לאזור העליון ומשמעותה כמשמעות אזור עליון. היא מדברת על שאפתנות, סקרנות, התרוממות הרוח אך גם על דמיון, בריחה מן המציאות, "מעופפות". בכתב בעל נוכחות חדה וחריפה, לחץ חזק וקווים המועפים קדימה, ניתן לעיתים לדבר גם על אלימות פיזית.

שורה יורדת: שורה שסיומה נמוך מתחילתה. יורדת לכיוון בסיס הדף, יורדת מתחת לבסיס של השורה, לו הייתה משורטטת ומקבלת משמעויות הדומות לאזור תחתון מפותח. היא יכולה ללמד על אנשי המעשה והביצוע, אנשי המחקר המעמיקים ומפשפשים בעומקם של תופעות אך גם על אנשים דיכאוניים, עייפים, עצלים.

שורה נפתלת: שורה, שלו היינו משרטטים קו מתחת למילים הכתובות בה היינו מקבלים קו גלי. חשוב מאוד להדגיש כי תופעה זו היא טבעית והגיונית. בהיעדר שורה משורטטת, מעטים בלבד מסוגלים לייצר שורה ישרה לחלוטין. כאשר הנפתלות היא קלה אנו מדברים על אישיות גמישה, מסתגלת, ערנית, מגיבה. לעומת זאת, כאשר הנפתלות היא גבוהה אנו מדברים על אישיות מושפעת מאוד, נסחפת אחר מאורעות וגירויים – חיצוניים ופנימיים כאחד.

שורה ישרה מאוד: או דרישה לקבל דף עם שורות. צורך של הכותב בבסיס מוכר, ידוע וודאי. קושי להתמודד עם שינויים ועם מצבים עמומים. לעיתים הדבר מגיעה לכדי חרדות, הצמדות, תקיעות.

יש לציין כי מהלך שורות משופע מאוד ממצבי רוח עכשווים, מעייפות, פרצי אנרגיה, אלכוהול, סמים וכדומה.

שורה יורדת אנרגטית, ביצועיסטית
שורה יורדת אנרגטית, ביצועיסטית.

שורה נפתלת מושפעת וחסרת החלטיות
שורה נפתלת מושפעת וחסרת החלטיות.

שורה עולה סוערת ושאפתנית
שורה עולה סוערת ושאפתנית

שורה ישרה
שורה ישרה (מעט יורדת אבל מאוד ישרה בתוכה) – סדר, משמעת ועקביות, עד כדי צורך להדגיש: "תראו, עשיתי את זה לבד!".

מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ