גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

היד הרושמת


מאת טל רובין

פורסם ב'גלובס': בפברואר 2003

גרפולוגיה פירושה תורת הכתב, אולם הגרפולוגים אינם מתייחסים לכתב כאמצעי להעברת אינפורמציה, אלא לפסיכולוגיה של כתב היד או לאישיות הכותב. לדברי חנה קורן, הנחשבת לכוהנת הגדולה של הגרפולוגיה בישראל, לא מדובר רק בפסיכולוגיה של כתב היד, אלא מדובר למעשה ב"כתב המוח".

"המוח אחראי על התהליכים בגוף, הרצוניים והלא רצוניים", אומרת קורן, בתוך המוח מצויים המרכזים המניעים את האדם, מרכזי חשיבה, רגשות ותנועה, וממנו נשלחות תגובות לגירויים השונים. גם כתב היד אינו אלא פועל יוצא מפקודות המוח. היד הכותבת היא למעשה "העט" של המוח ובתנועותיה היא משקפת את המתחולל בו. קורן משווה את הכתיבה למאין שיקוף רנטגן של המוח, שיקוף המאפשר לקבל תמונה מקיפה של הגוף, השכל, הרגש והנפש.

מה החשיבות של גרפולוגיה בגיוס עובדים?

מתברר כי דווקא כיום ישנה חשיבות גדולה לבעלי עסקים בניתוח כתב היד של המועמדים לעבודה, בגלל הביקוש הקטן לעובדים. כל מועמד פוטנציאלי שולח קורות חיים למקומות עבודה רבים ומתראיין הרבה, כך שהוא לומד מה לומר, ובעיקר מה לא לומר. בקיצור, כיצד למצוא חן בעיני המראיין. בנוסף, ישנן תכונות שקשה לזהות בעת ראיון העבודה, ושניתן בקלות לזהותן באמצעות כתב היד. עלות הבדיקה הגרפולוגית היא זניחה לעומת הנזק שעלול להיגרם לעסק שבחר עובד לא מתאים.


לכתבה "היד הרושמת" בגרסה הסרוקה >>
היד הרושמת

"לפני כמה שנים פנה אלי בעל עסק והראה לי כתב יד של אחת העובדות", מספרת קורן. "מבדיקה ראשונית התברר כי לעובדת תכונות טובות רבות, אך אחת התכונות הבולטות שלה היא פטפטנות וחוסר דיסקרטיות. לאחא שבעל העסק גמר להחוויר הוא סיפר כי בראיון העבודה התרשם ממנה לטובה וכך גם במשך עבודתה בעסק, אולם כפטפטנית היא סיפרה ללקוח, בלי כוונות רעות, כי לקוח אחר מקבלים תנאים טובים יותר. באותו יום עזב הלקוח וההפסד שנגרם מפטפטת מיותרת היה בסדר גודל של מאות אלפי דולרים בשנה".

בשביל מה צריך בדיקה גרפולוגית אם קיימים מכוני השמה?

לבדיקה גרפולוגית של עובדים חדשים וותיקים ישנם מספר יתרונות לעומת דרכי מיון אחרות. בניגוד למבחני ההשמה, אין צורך לטרטר את המועמד במשך יום שלם ולהעבירו מספר רב של מבדקים ומבחנים. "בבדיקה גרפולוגית של עובדים או מועמדים לעבודה אנו מבקשים מהם לכתוב עמוד אחד של קורות חיים או כל תוכן אחר", אומרת חנה קורן, המנכ"ל והבעלים של חנה קורן מכון לגרפולוגיה. "בנוסף אנו זקוקים למידע כללי על המועמד, כגון: גיל, מין, מצב משפחתי, יד כותבת וכד' ולאיזה תפקיד הוא מיועד".

לבדיקה גרפולוגית שני יתרונות ניכרים על פני מבחני השמה: בגלל המצב במשק, על כל משרה פנויה ישנם מאות ואלפי פונים ואין שום דרך לבצע מיון ראשוני של המועמדים. גם הזמנתם של כל המועמדים, אפילו לראיון התרשמות של 5 דקות, עלול לקחת מספר ימים, שלא לדבר על שליחת כולם למבחני השמה.

"לפני כמה שנים, מספרת קורן, אחת מחברות ההייטק המובילות פרסמה מודעת דרושים ל-25 משרות טכנאי של החברה בארה"ב. לאחר שבוע מנכ"ל החברה התקשר אלי בהיסטריה ואמר כי החברה קיבלה כ-7 שקי דואר של מכתבי מועמדים. לא היה כל סיכוי שניתן יהיה למיין את הפונים ולאייש את המשרה בתוך כחודש-הזמן בו הטכנאים היו אמורים לצאת לחו"ל.

"במשך שלושה ימים ישבתי עם צוות עובדי המכון ובסופו של תהליך התקבלו לראיון כ- 60 מועמדים בלבד. מכוון שגם לאחר הראיון לא הצליח מנכ"ל החברה לצמצם את מספר המועמדים ל- 25, הצעתי שנבדוק גם את כתב ידה של אשת המועמד, מכוון שאם היא לא מגלה תכונות של סתגלנות, אין סיכוי שהמועמד יחזיק מעמד בחו"ל, ואכן לאחר בדיקת כתב היד של הנשים הצלחנו לצמצם את הרשימה ל- 25 מועמדים".

המיון הגרפולוגי מאפשר לפסול מיידית את המועמדים שבכתב ידם רואים כי אינם עוברים את מבחן היושר והמהימנות. לאחר מכן מתבצע מיון לשלול קבוצות: המועמדים המתאמים לדרישות התפקיד, המועמדים הנמצאים בעדיפות שנייה ואילו שאינם מתאימים. יש לזכור, אומרת קורן, כי בכל בדיקה גרפולוגית נבדקים למעלה מ- 80 תכונות אופי, כגון: אינטליגנציה, יחסי אנוש, שאפתנות, יוזמה, כושר אלתור, יכולת עמידה בלחצים, ועוד. "בכל מיון אנו בודקים קודם כל מהם דרישות התפקיד וכמובן שאנו ממיינים את המועמדים על פי דרישות אלה ועל פי התכונות הנדרשות לאותו תפקיד".

יתרון נוסף של הבדיקה הגרפולוגית על פני מבחני ההשמה הוא בכך שהגרפולוג בוחן אך ורק את כתב היד של הנבדק ואינו רואה אותו. ולכן גם אינו מושפע מהרושם שמותיר הנבדק, ממבנה גופו, מראהו, ריחו, לבושו וכולי'.

ניתן "לעבוד" על הגרפולוג?

"לחלוטין לא", פוסקת קורן. הסימן הראשון לחוסר אמינות הוא כתב יד הנראה מאולץ ומסולף. מועמד לתפקיד המנסה לעוות את כתב ידו יפסל מיידית במבחן היושר והמהימנות. בנוסף, אומרת קורן, אצלנו במכון, ובכל מכון המכבד את עצמו, כל מועמד עובר בדיקה של 4-2 גרפולוגים שונים, ורק מועמד שמוסכם על כולם שתכונותיו מתאימות לתכונות התפקיד, ממוין ככזה. צריך לזכור, אומרת קורן, כי מכוון שעל ענף הגרפולוגיה אין פיקוח, השרלטנים יכולים להיות לא רק המועמדים לתפקיד, אלא גם בעלי מכוני הגרפולוגיה.

מכוון שמועמד לא מתאים עלול לגרום לעסק, גם אם מדובר בעסק קטן, נזקים עצומים ולעיתים בלתי הפיכים, יש להקפיד לבדוק את כתב ידו של המועמד ורק במכון מוסמך ומהימן.

איזה יתרון יש לבעל עסק בבדיקת עובדיו?

"לבעל עסק יש שני יתרונות בבדיקת העובדים שכבר עובדים בחברה", אומרת קורן. "ראשית, אם העובדים לא עברו מעולם בדיקה גרפולוגית, ייתכן כי למרות שישנם עובדים שעובדים שנים באותה חברה, הם גורמים לבעל העסק נזקים שהוא כלל אינו מודע להם. בבדיקה גרפולוגית שערכתי באחת החברות התברר, כי אחד העובדים התגלה בעל תכונות גבוליות של אמינות וניתן להשפעה. בעל העסק התנגד לתוצאות הבדיקה וטען כי מדובר באחד העובדים המסורים ביותר של החברה, שעובד בה כבר שנים. לאחר מספר חודשים אותו עובד נתפס מצלם, באמצע הלילה, חומר חסוי של החברה.

"יתרון נוסף של בדיקה גרפולוגית לעובדים ותיקים היא כאשר מעוניינים להעביר את העובד לתפקיד אחר או לקדמו. בדרך כלל כשעובד עובד זמן רב, ובמיוחד בעסקים קטנים, המעביד כבר אינו מסוגל לנתח אובייקטיבית את תכונותיו ויכולתו של העובד. הבדיקה הגרפולוגית תתייחס לעובד כאל עובד חדש ותבדוק, ללא השפעות אחרות, את מידת התאמתו לתפקיד המיועד".


לכתבות נוספות בנושא גרפולוגיה ב'גלובס' >>