גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

הדו"ח הגרפולוגי לשירות העובד והמעביד

חנה קורן

וצוות המכון לגרפולוגיה מעשית

פורסם: 1989למאמר "הדו"ח הגרפולוגי לשירות העובד והמעביד" בגרסה הסרוקה >>

גרפולוגים לא מחליטים – הם מספקים למעסיק מעין שיקוף רנטגן של המועמד, והוא זה שמחליט אם לקבלו לעבודה או לא. ניסיון מראה שחוות הדעת הגרפולוגיות מוכיחות את עצמן

דמיינו לעצמכם איש רציני העומד לקנות מחשב. והוא עורך סקרי שוק, משווה מחירים, בודק תנאים, בוחר צבע למסך כמובן, ראשית לכל, מוודא איכות. ועכשיו ה"עוקץ": גיבורנו הבודק, סוקר ושוקל הכול, מתעלם מדבר אחד – התוכנה...

האדם הוא ה"תוכנה" של המפעל. ואמנם, התעשייה המודרנית למדה כי קיים יחס ישיר בין עקומת ההישגים לאיכות האנושית. האדם הוא "גלגל השיניים" הראשון והעיקרי של מכונת התפוקה והרווחים. השימוש במבחני ההתאמה יכול להקל על ההחלטה של מנהל כוח האדם ולעזור לו להבין טוב יותר את צרכיו ונטיותיו של המועמד.

דוגמאות לתכונות שאפשר לבדוק במחני התאמה: גמישות, ערנות למתרחש סביבו, ערמומיות, צורך במרחבים, פטפטנות, מקוריות, אלתור כשיטה, צורך בגיוון. והתכונות אינן עומדות בפני עצמן. תכונות אופי מעולות לאיש מכירות יכולות להיות כישלון למנהל חשבונות. "אסון" כזה יכול להימנע אם המנהל מקבל נתונים על אופיו של המועמד עול לפני שיבוצו לעבודה.

אחד הכלים היעילים להיכרות מעמיקה ומהירה של אדם הוא גרפולוגיה. יתרונות הגרפולוגיה העיקריים הם קודם כל בשמירה על אובייקטיביות. הגרפולוג אינו מושפע מהופעתו, מצורת דיבורו ומ"ליטושו" של הנבדק. ועוד דבר, הנבדק בגרפולוגיה אינו יכול לפתח מיומנות כפי שהוא עושה בראיונות ובמבדקים אחרים.

נקודה חשובה נוספת: הגרפולוגיה היא הכלי האבחוני היחיד המסוגל ל"התרומם" מעל הזמן והמקום. בעזרת כתבי-יד מתקופות שונות אפשר ליצור גרף אישיותי בעל רצף של נקודות דינמיות, המלמדות על מגמת ההתפתחות האישית.

ומעל לכול: זמן. הבדיקה הגרפולוגית אינה דורשת ניוד הנבדק ונדנודו. נתון זה מונע טרחה מיותרת וחוסך זמן יקר בתהליך קבלת ההחלטות. בעזרת ניתוח כתב היד אפשר לעמוד על אופי הכותב, כישוריו, התנהגותו וגישתו לעבודה ולעולם הסובב אותו. אפשר לאבחן נקודות בעייתיות באישיותו ולחשוף נקודות רגישות סמויות שאותן הוא מנסה להסתיר.

בתחום המהימנות נותנת הגרפולוגיה ממצאים הטובים מאלה שנותן כל כלי אחר. בבדיקות אלו ניתן לעמוד על יושרו של הכותב ועל אמינותו, על נטייה בסיסית לפשע, על נטייה להעמיד פנים ולהסתיר כוונות. האם הוא מסוגל לעמוד בפיתויים ובהשפעות חיצוניים? האם הוא מדייק בדיווחיו ובנתונים שהוא מוסר לגבי עצמו או לגבי עבודתו? האם הוא שומר סוד, בעל אמות מידה מוסריות?

כמו כן, אפשר לעמוד על יציבותו הנפשית של הנבדק ועל התמכרותו לסמים או אלכוהול. אין ספק שנתונים אלה חוסכים למנהל ובעל העסק טרחה רבה ואי-נעימות.

תחום מיוחד לגבי בדיקת מהימנות הוא אימות חשדות ואיתור חשודים באירועים ספציפיים. כמו הפוליגרף, אם כי באופן מדויק יותר. משקף הכותב את מידת אמינותו ואת הרגשתו של הכותב לגבי האירוע המתואר בכתב. לדוגמה, במקרה של מעילה במוסד מסוים, מתבקשים החשודים בכתב-ידם לתאר את נסיבות המקרה כפי שהן ידועות להם. על-פי סימנים גרפולוגיים, אפשר לבודד את החשודים העיקריים, תוך יכולת לעמוד על המקומות בכתב שבהם הכותבים משקרים, אינם מספרים את כל האמת או חשים רגשות אשם.

ניתוח אופיו וקישוריו של הכותב לצורך קבלתו לעבודה משרת את המעביד. ודע כמה שזה נשמע מוזר – גם את העובד. הגרפולוגיה יודעת "לקרוא" את העובד ומייעצת בשיבוצו במשבצת ההולמת לו. עזרה זו חוסכת הפסד למערכת ותחושה חריפה של תסכול וכישלון מהעובד.

וזה מזכיר עובד מסוים שאת כתב ידו קיבלתי לבדיקה תשע פעמים. באותה תקופה הוא לא התקבל לאף אחד מהמקומות שאליהם הגיש מועמדות (אחרת לא היה מגיע לאבחון כל כך הרבה פעמים). הסיבות העיקריות לדחייתו היו קושי לקבל מרות, חתירה תחת מעמדם של אחרים ושתלטנות, תכונות שאף מעסיק לא היה מעוניין להתמודד איתן (זו גם הייתה הסיבה שבגללה פוטר מכמה מקומות עבודה קודמים). האיש היה חוקר פרטי במקצועו, ועבד לפני כן במספר חברות למשך תקופות קצרות. בלית ברירה פתח עסק עצמאי והיום הוא מעביר אלי לבדיקה כתבי-יד של מועמדים לעבודה במינהל החברה, שבינתיים התפתחה לחברה גדולה לחקירות פרטיות.

עובד אחר היה מועמד בחברת היי-טק מסוימת לעבור מתפקיד עצמאי בתחום המחקר והפיתוח, שבו הוכיח את עצמו, לתפקיד שבו היה אחראי על צוות עובדים. בחוות הדעת הגרפולוגית בלטה האינדיווידואליסטיות שלו והקושי ליצור תקשורת עם הסובבים אותו, יחד עם הקושי לנהל ולגלות תקיפות. מאחר שהוא היה עובד מצליח, מסור ואחראי, החליטו בכול זאת לקדם אותו. אך תוך חודש נאלצו לפטר אותו, ובכך איבדו איש מחקר מעולה ועובד מצטיין, רק משום שלא נתנו די תשומת לב לתכונות האישיות שלו.

המסקנה המתבקשת היא שחוות דעת גרפולוגית היא טובה, יעילה ותומכת לא רק עבור המעביד אלא גם לעובד. כולנו יודעים כי אותו אדם יכול להיות הצלחה לא-רגילה במקום עבודה מסוים – וכישלון חרוץ במקום אחר. לפיכך, אנחנו לא ממליצים על קבלתו או אי קבלתו של העובד לעבודה אלא רק עושים מעין שיקוף רנטגן עבור המעביד, ועליו להשתמש בבדיקה הגרפולוגית כפי שמשתמש הרופא בבדיקות המעבדתיות, לשם קבלת ההחלטה בעניין האבחנה ואופן הטיפול.

אותן תכונות יכולות לקבל משמעות אחרת לגבי התפקיד. אדם פעלתן ודינמי, בעל יוזמה וערמומי, הזקוק לשינויים, לניידות ולגיוון, יכול להיות מצוין לתפקיד שלאיש מכירות, אך לא מתאים לחלוטין לתפקיד של מנהל חשבונות.

עם זאת, הבדיקה הגרפולוגית משמשת למעביד לא רק כדי לקבל החלטה אם לקבל את העובד המסוים לעבודה, אלה גם כדי להעריך אותו נכונה ולדעת למה ניתן לצפות מעובד זה. כאשר מעביד מקבל חוות דעת על עובד מסוים והוא יודע למה לצפות, הוא יכול לתמוך בעובד, להבין אותו טוב יותר, וכמובן להפיק ממנו תועלת רבה יותר עבור המערכת.

לכתבות נוספות בנושא גרפולוגיה בעיתונים שונים >>

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ