גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

אולקוס בכתב יד

מאת דליה מזורי

פורסם ב'מעריב': נובמבר 1984
עמוד 3 מתוך 3

היא גילתה תסמונת זו אצל פועל שהתקבל לעבודה במפעל הסתדרותי, וניסה להסתיר זאת, למרות שעמד לעבוד בעבודה מאובקת. אצל צעיר אחר גילתה אסטמה שחלפה ונעלמה לפתע. הסתבר, שהוא אח אמצעי, "הנקניק שבסנדויץ'", שהרגיש חנוק וסגור מכל הצדדים. האח הבוגר התגייס לצבא - ומאז נעלמה הרגשת המחנק, ועמה גם האסטמה.

סימנים לשגרון מופיעים בכתב יד נוקשה. כאילו יש קושי בציור עיגולים ופניות באותיות. כאילו חסרה הגמישות והזרימה הספונטנית. מחלה זו קשורה בדרך כלל עם חוסר שביעות רצון מהחיים, חוסר חדוות חיים ושמחת חיים. אדם החולה בשגרון הוא, בדרך כלל, מלא ביקורת ויש לו קשיי הסתגלות למצבים חושים ולשינויים שקורים בהם. כתב היד הנוקשה מצביע על כך בבירור.
בעיות גב מופיעות באותיות העמוד (ו', ן') כשהן לא ישרות. כשיש בהן התפתלות שכמו מצביעה על גב מכופף.

בעיות גב מופיעות אצל אנשים שמקננת בהם הרגשה של בדידות, טוענת הגרפולוגית. הכאב בחלק העליון של הגב קשור לתחום הרוחני-נפשי ורגשי ואילו בחלק התחתון - לצד הכלכלי-חמרי. לחלק הפרקטי של החיים.
כאבי ראש ומיגרנות מופיעים כשיש פחד מלקיחת אחריות. זהו גם פחד מפני כשלון. "כאבי הראש הם מעין 'תעודת שחרור', האיש מרשה לעצמו להיות אפאטי ולא פעלתן". כאבי הראש מתבטאים בכתב-יד חיוור יותר ונקודה המופיעה כחלק העליון של האותיות.
כאן המקום לציין, כי האיזור העליון של האותיות מתייחס לראש (באותיות העיליות ט, ל, צ, ץ ו-ף).

האיזור האמצעי - לגוף על חלקיו הפנימיים (לב - צד שמאל למעלה; קיבה - יותר למטה וכליות - "מאחור"), החלק התחתון של האותיות (באותיות היורדות ק, ן, ך) - מתייחס לרגלים.למאמר "אולקוס בכתב יד" בגרסה הסרוקה >>
אולקוס בכתב יד

אנגינה תופיע כנקודה באיזור התחתון של החלק העליון של הכתב. על-פי נסיונה של חנה קורן, אנגינות מופיעות תמיד במצב של קושי בביטוי או פחד מלומר דברים - כשצריך לומר אותם. "זו כמו קומוניקציה ש'נתקעה' בגרון ולא יוצאת החוצה. ולכן הגרון כואב
האזניים כואבות כש"לא רוצים" לשמוע משהו והעיניים - כש"לא רוצים" לראות. רגישות באיזורים אלה מתגלה לפעמים בכתב גם על ידי חיבור אותיות שיוצר שרטוט של אוזן או עין, או על ידי פלישה של שורות - שורה לתוך שורה - במקרה של חוסר ראיה טובה. "זה נראה יותר מדי פשטני, אך זה הוכיח את עצמו, עד שלפעמים אני עצמי, משתאה נוכח האינפורמציה המרתקת המתגלה בכתב היד', אמרה. כשהשתתפה בתכנית הרדיו "תרגיל בחמש אצבעות", בו ניתחה כתבי-יד של אנשים שאת זהותם לא ידעה. אמרה חנה קורן ליהודה ברקן - "יש לך רגישות באיזור הגרון", והוא הכחיש מכל וכל.
למחרת בבקר, הוא התקשר אליה בצרחות וצווחות, שנשמעו היטב אפילו בקולו הצרוד. "מכשפה! כישפת אותי! בגללך יש לי אנגינה", אמר בצחוק.
אולקוס מופיע כנקודה באיזור המרכזי של הכתב - איזור הבטן. מחלה זו מופיעה על-פי רוב אצל אנשים מתוחים מאד, שמתמידים את המתח שבהם. "הם נראים מאופקים וכביכול כמי ששולטים במצב. אבל, בעצם, די קשה להם לעכל את החיים. והקיבה . שלהם יודעת זאת יותר מהם עצמם".
רגישות בכליות מתגלה על-ידי נקודה באיזור המרכזי של הכתב, באותיות מ' ו-ב, למשל. אך מאחר שאותו איזור מצביע גם על רגישות בבטן, הרי יש להבחין בין נקודה ש"יושבת" מעל קו האות, לבין נקודה שכאילו "יושבת" מאחורי הקו (הכליות - מאחור). זו נקודה מעורפלת ומטושטשת- יותר, וניתן להבחין בה אך ורק באמצעות זכוכית מגדלת חזקה, שמגדילה את האות פי שלושים. רק בעזרתה, ניתן לאבחן את המחלות והרגישויות באופן חד משמעי.
מחלת לב, מתבטאת כמובן בנקודה בצד שמאל בחלק האמצעי של כתב היד. מחלה זו ניתן לאבחן גם על-ידי הפסקה ברצף הכתיבה של האות וגם על-ידי רעד כלשהו בכתב. רעד זה והפסקה זו מופיעים תמיד בצד שמאל של הכתב, כאילו באיזור החזה, והכתף השמאלית.

מחלות לב מופיעות תמיד, לדבריה, במצב של מצוקה רגשית, וכשיש "בעיות לב" כמו אהבות נכזבות.
היא מספרת על גבר שהכיר בחורה וחיזר אחריה בלהט רב. חצי שנה עמל כדי להשיג אותה, וכשזו נאותה לבסוף להיפגש עמו - קיבל התקף לב...
נקע או שכר ברגל מופיעים בכתב-היד בחלקים התחתונים של האותיות היורדות (ן,ך,ק)

סרטן. בנושא זה, נערך מתקר יסודי על-ידי הגרפולוג האמריקני אלפרד קאבפר שהוכיח כי ניתן לאתר את המחלה על ידי שינויים בכתב היד. ואולם, כמו שהמחלה מסתתרת ומתפתחת באופן סמוי - כך בכתב היד ניתן, לעתים, לאתר את המחלה באמצעות מיקרוסקופ. השינויים הם בכל , חלקי האותיות ואופיים: החלשות הקו והפסקות בו. לעתים משתקף גם מוקד המחלה.
בתפקוד מיני, לדברי חנה קורן, ברור שקיים קשר בלתי מעורער בין הגוף והנפש. כשיש הפרעות מיניות - כמעט תמיד קשור לכך מצב נפשי מעיק.
לעתים קרובות, היא מוצאת שלאנשים דחף חזק מאד להפגין את המיניות שלהם כלפי חוץ. "אבל אני גם יכולה לראות מה התוצאות. שזה בדרך כלל עומד ביחס הפוך להפגנה לחצים (סימפטום דון ז'ואן). לעומתם, אנשים יותר מאוזנים שפחות נותנים לדבר להשתקף בהתנהגות היומיומית שלהם - התיפקוד שלהם טוב יותר".
הפרעות מיניות אפשר לזהות באיזור החיבור של "הגוף והרגלים" באות, כלומר בתחתית השורה, בתחתית האיזור האמצעי של הכתב ותחילת החלק העליון של האותיות היורדות.
עיוותים בחלק התחתון של הכתב, כמו זוויות מוזרות, עיגולים ותוספות שאין בהן צורך - מראים על עיוותים בתחום המיני.
לחנה קורן יש גם הצלחות נוכח אבחנות של רופאים. כך, למשל, סבל חולה, מכאב גב תחתון. הבדיקות הרפואיות התמקדו בעמוד השידרה. משפחתו של החולה הציגה בפניה את כתב ידו ומתוכו עלה כי הרגישות היא באיזור הכליות דווקא. "מסתבר, שהיו לו אבנים בכליות והכאב הקרין לעמוד השידרה ולכן האיבחון בתחילה לא היה נכון".
מקרה נוסף היה סיפורה של אשה, ששכבה בבית-חולים במשך שבועיים והרופאים לא הצליחו למצוא מה יש לה. "האולקוס שלה נראה בבירור בכתב ידה. ואמנם, בכיוון זה טיפלו בה לאחר מכן", סיפרה.
יש רופאים שמזלזלים באבחנותיה, אבל מסתבר שבכל זאת קיימת היום פתיחות להיעזר גם בטכניקות לא קונוונציונאליות, שלא נלמדו בבית-ספר לרפואה. "זה הרי לא יכול לגרום לנזק. רק להועיל. אז למה לא, בעצם?"

אבחנה גרפולוגית, פשוטה ומהירה ככל שתהיה (אותה היא מציעה לרופאים בהתנדבות), נעשית על-פי כמה סימנים בכתב היד ואף פעם לא בעקבות נקודה אחת ויחידה, "כשם שאף גרפולוג לא יקבע תכונת אופי על-פי סימן אחד בלבד - ויש צורך בששה-שבעה סימנים, כך גם באיתור מחלות. יש צורך בכמה וכמה סימנים המצביעים על אותה מחלה. רק-עם הופעתם של כמה סימנים בכתב היד - אפשר להצביע על רגישות למחלה מסויימים אצל הכותב".


<<<המאמר "אולקוס בכתב יד" - לעמוד הקודם                                                              לכתבות נוספות בנושא גרפולוגיה ב'מעריב' >>

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ