גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מה שצריך לדעת לפני שהולכים לבדיקה גרפולוגית - קווי האופי

עמוד 2 מתוך 3למאמר "מה שצריך לדעת לפני שהולכים לבדיקה גרפולוגית - קווי האופי" בגרסה הסרוקה >>

מה מגלים לפי כתב היד?

בכל בדיקה גרפולוגית נבדקות יותר מ-80 תכונות אופי, כמו אינטליגנציה, יחסי אנוש, שאפתנות, כושר אלתור, יכולת עמידה בלחצים, זיכרון, שליטה עצמית, מהימנות ועוד. רוב המעסיקים מבקשים לבדוק את האינטליגנציה, הנאמנות והמהימנות, וכן תכונות נוספות שהן רלוונטיות לתפקיד. מהבדיקה אפשר ללמוד גם מי מהוריו של המועמד השפיע עליו יותר, וגם על בריאותו הנפשית והגופנית. מועמד שסוכל מאסתמה, למשל, יכתוב עם הפסקות קטנות מדי פעם.

אותיות הכתב מסמלות, בהתאם למיקומן, חלקים שונים בגוף. למשל, החלק העליון של ל', ט' ו-צ' משקף את הראש. "מי שסובל מבעיה גופנית משהה באופן לא מודע את העט לחלקיק שנייה יותר מהרגיל באזור המקביל לאזור הרגיש בגופו, וגרפולוג מקצועי יזהה שם באמצעות זכוכית מגדלת כתם קטן", אומרת קורן.

באחד המקרים הגיע אל קורן מועמד למשרת ניהול. היא מצאה שמדובר באיש אינטליגנטי ואנושי, הוא זכה לציון גבוה מאוד והמעסיק חטף אותו. במקום שבו הוא נשאל על מצבו הגופני, הוא רשם את התשובה בעט לא כדורי, ולכן קורן כתבה בדו"ח שלה כי מצבו הגופני לא נבדק.

לאחר שבוע התקשר אליה המעסיק ואמר שפיטר את העובד.
קורן:"הוא שלח אלי את כתב ידו של העובד שנכתב בעט כדורי, וחשכו עיני. ראיתי שמדובר באיש שחולה באסטמה קשה. המעסיק אישש את האבחנה ואמר שבשבוע שבו הוא עבד, הוא נכנס למיון שלוש פעמים עקב התקפים קשים".

מה הדבר הראשון שנבדק?

"אני בודקת קודם כל מהימנות", אומרת קורן. "אם הנבדק לא עבר בדיקת יושר, אנחנו עוצרים את המשך הבדיקה. יש 164 סימנים שצריך לבדוק כדי להגיע למסקנה שאדם הוא לא מהימן. בבדיקה רגילה בודקים 18 סימנים - אם התוצאה לא יוצאת חד-משמעית, ממשיכים הלאה. אם נמצאת מהימנות גבולית, ערמומיות, התחנפות וכו', צריך לבדוק לאיזה תפקיד מיועד העובד. אם מדובר במשרת איש מכירות, אותן תכונות לא ממש יפסלו אותו, אבל אם זו משרת מנהל חשבונות, זה כבר לא בסדר".

לדבריה, יש מעסיקים שמזמינים בדיקה גרפולוגית ובדו"ח הסופי נאמר להם שהמועמד לא ישר, ועדיין הם מתעקשים לקבלו: "לאחרונה שלח אלי בעלים של חברה מסחרית מובילה כתב יד של מנהל שאותו ביקש להעסיק כמנכ"ל. בדקתי את כתב ירו ונבהלתי. הוצאתי דו"ח קשה מאוד שציין כי מדובר באיש אינטרסנטי, מנצל אחרים, מעמיד פנים וללא הגינות בסיסית. למרות זאת ציינתי שמדובר באיש אינטליגנטי מאוד בעל כושר ארגון מעולה. בתוצאה הסופית רשמתי שהאיש לא עבר את בדיקת המהימנות. הבעלים של החברה קרא את הדו"ח ואמר לי: הפעם טעית. אני מכיר אותו עשר שנים. לפחות פעם בחודש אני אוכל איתו ארוחת צהריים, אמרתי לו שיש הבדל גדול בין לאכול עם מישהו פעם בחודש לבין להעסיק אותו. הוא לא קיבל את דעתי והעסיק אותו בחוזה לשנה במשכורת מאור מכובדת. לאחר שלושה שבועות הוא התקשר לומר שטעה, המפלה היתה כה קשה, עד שהוא העדיף לשלם למנהל מראש משכורת לשנה, העיקר שיעזוב".

איך מאבחנים עובד לא מיומן?

חשוב לזכור שאין יושר אבסולוטי. לכל אדם נורמלי יכולים להיות שניים-שלושה סימנים לאי-יושר. ככל שיש יותר סימנים, האדם פחות מהימן. לדברי קורן, נורה אדומה צריכה להידלק אם מישהו כותב כתיבה איטית מאוד (לא מדובר על אנשים שיש להם מעצורים בכתיבה מתוך אי-ידיעת השפה או מחלה). כתיבה איטית מרמזת על אדם שמנסה להסתיר את כתב ידו האמיתי. ככל שעובד ינסה להסתיר, כך הכתב ייעשה יותר "מצועצע". סימנים נוספים: אי-יציבות כללית של הכתב, כתב הדומה ל"תבנית בית-הספר", הדגשת האות הראשונה במלה, השמטת אותיות או תחלופת אותיות בכתב איטי, תיקונים שאינם משפרים את הקריאות, נקודות מיותרות שאין להן משמעות, הצלבה באות ח' ובאות ת' (שני קווי האות חותכים זה את זה) וחתימה בלתי ברורה או שאינה תואמת את הכתב.

קורן אומרת שיכול להיות שהבדיקה תעלה שמדובר באדם לא ישר, אם כי לא ממש גנב - ואז יש סוג של עבודות (מכירות למשל) שלהן הוא יכול אולי להתאים. ההמלצה שלה לעובדים המנסים להתקבל לעבודה: לכתוב באופן ספונטני, כי דווקא אז תצאו הכי אמינים. לאחרונה, לנוכח ריבוי המעילות הנחשפות בחברות שונות, יזמה קורן קורס ראשון בסוגו להכשרת מנהלי כוח-אדם בזיהוי חשדות למעילות ולחוסר יושר בעזרת כתב היד.

מה הסימנים לעובד אינטליגנטי?

הקביעה כי מדובר בעובד בעל אינטליגנציה גבוהה מושתתת על סימנים רבים. ככל שיימצאו יותר סימנים - זה מלמד על אינטליגנציה גבוהה יותר. בין הסימנים: כתיבה מהירה וספונטנית, כתב מחובר בקלות, לחץ חלש, כתב קטן, חלוקת שטח טובה, חתימה קטנה ועוד.

<< המאמר "קווי האופי" - לעמוד הקודם

המאמר "קווי האופי" - לעמוד הבא >>

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ