גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מה שצריך לדעת לפני שהולכים לבדיקה גרפולוגית - קווי האופי

פורסם: במאי 2003
עמוד 1 מתוך 3

למאמר "מה שצריך לדעת לפני שהולכים לבדיקה גרפולוגית - קווי האופי" בגרסה הסרוקה >>

בדיקות גרפולוגיות הפכו נפוצות מאוד בתהליכי קבלה לעבודה, במיוחד כאשר לכל משרה פונים עשרות ומאות אנשים ויש צורך במערכות סינון יעילה. מה אפשר לגלות עלינו מכתב היד, איך זה נעשה, עד כמה הבדיקה מכריעה בהחלטת המעסיק והאם אפשר ורצוי "להתכונן" כדי לשפר את התוצאות

בדיקה גרפולוגית היא אחת הבדיקות הפופולריות ביותר בתהליך מיון וקבלת עובדים לעבודה. בבדיקה נבדקים התכונות ומרכיבי האישיות של המועמד, מבחינת המעביד יתרונה הגדול הוא בכך שכמעט לא ניתן לזייף בה, בניגוד לראיון או לבדיקות אחרות. לכן מעסיקים מעדיפים, במיוחד היום כאשר על כל משרה יש עשרות פניות, להסתייע בבדיקה גרפולוגית כדי לערוך את הסינונים הנדרשים.

מועמדים רבים, מצידם, חוששים מהבדיקה מאחר שהם חשים שאין להם שליטה על הנעשה בה, והם מנסים בכל דרך אפשרית למצוא פיסת מידע על האופן שבו אפשר להתכונן אליה.

שוחחנו עם הגרפולוגית חנה קורן כדי להבין מה אפשר לגלות עלינו בבחינה גרפולוגית ואיך, עד כמה היא מכריעה בהחלטת הקבלה לעבודה והאם ניתן להתכונן אליה. קורן, בעלת מכון לגרפולוגיה, עוסקת בתחום זה 30 שנה. עם לקוחותיה נמנים גופים ממשלתיים, חברות פרטיות ואנשים פרטיים.

מה זה בכלל גרפולוגיה?

גרפולוגיה היא תורת הכתב, שמתבססת על כך שתנועות היד הכותבת ומאפייני הכתב משקפים את אישיות הכותב, בשנים האחרונות נעשה שימוש רב גם בגרפולוגיה משפטית, העוסקת בהשוואת כתבי יד וחתימות כדי לזהות זיוף. לכל כתב יד יש תכונות ייחודיות, בדומה לטביעות אצבע, אבל אף אחד לא יכול לכתוב באותה צורה בדיוק פעמיים ברציפות. "אם אני נתקלת בשתי חתימות זהות ב100%, אין ספק שמדובר בזיוף", אומרת קורן.

באחר המקרים שבהם טיפלה, מטפל של חולה שנפטר תבע את ילדיו על סך מיליון שקל. המטפל טען שקיבל מאבי המשפחה לפני מותו צ'ק של מיליון שקל כאות הוקרה על הטיפול המסור. בבנק חששו לפדות את הצ'ק הגבוה ופנו לבני המשפחה, שטענו כי המטפל זייף את חתימת אביהם. קורן השוותה ומצאה שהחתימה זהה לחלוטין לחתימה אחרת של הנפטר - היה ברור כי מדובר בזיוף.

המקרה היותר מעניין שקרה לה נוגע לסכסוך שברומו של עולם בין הכורדים לסדאם חוסיין בעיראק. "יום אחד", היא מספרת, "לאחר שהסתיימה מלחמת המפרץ הראשונה, קיבלתי טלפון בהול מלונדון. איש עסקים כורדי בעל הון הזמין אותי כבר למחרת ללונדון להגיש חוות דעת לבית-משפט בסכסוך משפטי בין הכורדים לעיראקים. הכורדים, שסבלו רבות מסדאם חוסיין, טענו כי הסגן של סדאם חתם עימם על הסכם הפסקת אש והתחייב להעביר אליהם 18 מיליון פאונד. כשהגיע מועד התשלום הוא התכחש לחתימתו וטען שהיא מזויפת. עוד לפני שטסתי ביקשתי שישלחו לי בפקס את החתימות של סגן הנשיא, ועל פניו ראיתי שיש התאמה בינן לבין החתימות שבמחלוקת, כלומר שאין זיוף, טסתי ללונדון. כשהגעתי ציפתה לי קבלת פנים מלכותית, נהג עם לימוזינה, מלון מפואר וכרטיס אשראי ללא הגבלת סכום. בשלב מסוים נשארתי לבד במשרד שבו בדקתי את המסמכים יחד עם המזכירה, והיא בתמימותה הראתה לי ארגז מסמכים, שבו התגלה לי חומר שממנו הבנתי, לתדהמתי, כי החתימה מזויפת והיא הושתלה למסמך. לא ידעתי מה לעשות. בסוף אמרתי לאותו איש עסקים שמדובר בחתימה מזויפת. הוא נשבע לי שאכן היה מסמך כזה, אבל הוא נשרף, ואז אמר: תני חוות דעת לטובתנו, ואם נזכה תקבלי מיליון פאונד. להגיד לך שלא התהפכה לי הבטן? התהפכה התלבטתי כמה שניות. מאוד רציתי לעזור לכורדים מול סדאם, אבל לא יכולתי לתת חוות דעת שקרית".

מה יתרונות הבדיקה הגרפולוגית?

ישנן תכונות שקשה לזהות בראיון עבודה וקל יותר לזהות בבדיקה גרפולוגית. תכונות לא מתאימות עלולות לגרום למעביד נזקים כבדים, גם בתום לב. קורן מספרת שבאחת החברות הנמנות עם לקוחותיה לא ביצעו עד לאחרונה בדיקות גרפולוגיות למזכירות שרצו להתקבל לעבודה, אלא רק למנהלים. בשלב מסוים ניגשה החברה למכרז של מיליוני שקלים. נציג של המתחרים דיבר עם המזכירה של החברה, משך אותה בלשונה והיא "זימרה" את הנתונים הכספיים שהחברה סיפקה במכרז. כתוצאה מכך החברה הפסידה במכרז. המזכירה לא פעלה בזדון, אלא רק רצתה לשאה חן וכיוון שהיתה פטפטנית טבעית מסרה נתונים. מאותו רגע הוחלט בחברה להעביר גם מזכירות אבחון גרפולוגי.

לדברי קורן, אחד הסימנים לאנשים פטפטנים הוא כתב גדול וכתיבה מהירה, במקרה כזה צריך גם לבדוק דיסקרטיות, כי פטפטן הוא לא בהכרח אדם לא דיסקרטי.

קורן מספרת גם על מקרה שבו מנכ"ל של חברה המקימה אתרי שעשועים מצא לאחר חודשים את המועמד האולטימטיבי למשרת מנהל פרויקטים, ורק כדי לצאת ידי חובה עבר העובד בדיקה גרפולוגית. במהלך הבדיקה היא גילתה כי מדובר בנוכל מקסים, הנמצא על גבול פיצול האישיות. אחר-כך התברר שהיה שנתיים בבית-סוהר וסבל מהפרעות נפשיות.

המאמר "קווי האופי" - לעמוד הבא >>

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ