גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מאמרים בנושא גרפולוגיה

הגרפולוגיה בעולם המשפט

רבים טועים בהנחה שכל גרפולוג יכול להופיע כעד מומחה בבתי המשפט ולא כן הוא. למעשה כל אחד יכול להופיע כ"עד מומחה" אך השאלה כיצד תתקבל עדותו ומה יחשבו השופטים.

הבעיה היא שגם חלק נכבד מהשופטים אינם בקיאים בהבדלים שבין מומחה להשוואת מסמכים וגרפולוג שבודק אישיות, אופי ונטיות.

גרפולוגיה משפטית, בניגוד לגרפולוגיה של האישיות, עוסקת אך ורק בפרטים הטכניים של כתב היד, ללא הניתוח הפסיכולוגי או האישיותי של סימני הכתב. מומחים לכתב יד בודקים את לחץ הכתיבה, תנועה, את זוית הכתיבה, גודל, שינויים, כיון הכתב ועוד פרמטרים רבים אחרים. נעזרים בזכוכיות מגדלת ובמקרוסקופים אשר מגדילים פי 30, מד מעלות, סרגלים, שולחן אור, אור אולטא סגול, ובדיקות כימיות לשם גילוי זיופים.

בעוד שהגרפולוגיה האישיותית עוסקת בפירוש הפסיכולוגי של כתב היד - הרי שגרפולוגיה המשפטית עוסקת בהשוואה טכנית של כתבי יד, חתימות ואפילו ספרות, כל זאת ללא כל פירוש. רק השוואה טכנית.

בגרפולוגיה המשפטית אנו משווים בין המסמכים ומשתדלים להגיע למסקנה באם יש התאמה בין כתב היד שבמחלוקת לבין הדוגמאות הוודאיות, בלתי מוכחשות של אותו כותב.

הגרפולוגיה המשפטית מבוססת על העובדה שלכל כתב יד תכונות כתב יחודיות בדומה לטביעת אצבע, שהיא אישית כמו ה DNA של האדם. עם זאת, טביעת האצבע אחידה בדרך כלל ולכתב היד ולחתימות יש ואריאציות. על המומחה לבדוק אם טווה הוריאציה סביר אם לאו. אף אחד לא יכול לכתוב באותה צורה בדיוק פעמים ברציפות. כתב יד איננו פונט והאדם איננו מכונה... יתרה מזאת, כאשר אנו נתקלים בשתי חתימות זהות ב - מאה אחוז, אין מקום לספק כי נעשה כאן זיוף. זיוף יכול להעשות בכל מיני צורות והצורה הנפוצה היא "השתלה". לוקחים חתימה אוטנטית, מדביקים על גבי מסמך אחר ומצלמים. אפילו החותם שיראה את החתימה ה"מושתלת" יחשוב שהיא שלו...

שופטים רבים ממנים גרפולוגים או מומחים לזיהוי מסמכים לבדוק את החתימות שבמחלוקת ולמסור לבית המשפט את חוות דעתם המקצועית. במקרים רבים יש והצדדים מסכימים מראש כי חוות דעתו של הגרפולוג - המומחה תהיה הקובעת.


מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

.

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
תנאים לבדיקה גרפולוגית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ