גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מה הופך גרפולוג להיות גרפולוג טוב

היעדר חקיקה מתאימה לגבי הגבלת העיסוק בתחום הגרפולוגיה, יצר מצב בו לצידם של הגרפולוגים המוסמכים והמקצועיים, פועלים "גרפולוגים" חסרי הכשרה מתאימה או מלאה. "גרפולוגים" אלו, גם אם עובדים בתחום מתוך אהבה רבה למקצוע ומתוך רצון ונכונות לסייע לפונים אלו, עושים פעמים רבות נזקים אדירים למתייעצים איתם, לגרפולוגיה ולגרפולוגים הרציניים.

לפני שנפרט את הכללים המנחים שאנשי המקצוע עובדים לפיהם, חשוב להקדיש מספר מילים למה שלעולם גרפולוג רציני לא יוכל לומר לכם מאחר ולא ניתן, בשום פנים ואופן, לדעת אותם מתוך כתב היד:

 1. לא ניתן לדעת כלום על העתיד! נוכל לדעת שיש לאדם מסוים, בשל תרכובת של כישורים ואיכויות ספציפיות, פוטנציאל להצליח בתחום מסוים אולם לא נדע אם אכן יצליח. ההצלחה תלויה גם במחויבות, התמדה, נסיבות חיים וכדומה – איננו חוזי עתידות.
 2. לא ניתן לדעת כלום על בני זוג, הורים וילדים מתוך הכתב שלך! כתב היד שלך הוא שלך בלבד. הוא מייצג את תפיסות העולם, הפחדים, המעצורים, מנגנוני ההגנה שלך ושלך בלבד. היה ויוצגו בפני הגרפולוג כתבי היד של שניים הורה וילד, שני בני זוג וכדומה, יוכל הגרפולוג להצביע על השוני בתפיסות העולם, בשפה, בתקשורת, באופן התרגום של מצבים וכך הלאה.
 3. לא ניתן לדעת על מה אתם חושבים! אפשר לדעת אם חשיבתכם ריאלית או שאתם שוגים בפנטזיות, שחשיבתכם רציונאלית או רגשית, בהירה או עמוסה, בנאלית או מקורית אבל לא ניתן לדעת על מה או על מי אתם מפנטזים. ניתן לדעת שקיימים לבטים בתחומים מסוימים בחיים אך לא ניתן לדעת במדויק אילו מחשבות חולפות בראשכם.
 4. לא ניתן לדעת עליכם דבר מציור בודד, מחתימה, משלוש מילים ובטח שלא מאחת! כל הניסיונות "למכור" לכם תובנות בהתבסס על אלו נובעים מתוך הרצון לקצר תהליכים, למצוא חן, להרשים ומלמדים יותר מהכול על חוסר מקצועיות מובהק. אתם עשויים להתרשם עמוקות ולהגיד "אכן זה אני!" כי אכן יש שם משהו, כל דבר שתציירו ותכתבו יעיד עליכם רבות אולם ההבנה העמוקה יכולה להתקיים רק לאור הצלבות של ממצאים שונים.
 5. לא ניתן לדעת אם בן/בת הזוג בוגדים בכם! לא ס' פתוחה ולא כל סימן אחר. יכולים להיות אנשים שיש להם רצון "לטעום" ו"לגוון" את המוכר והידוע ועדיין הם לא יעשו זאת ויש כאלו שאינם כלל מנויים על הטיפוסיים הנוטים יותר מאחרים לבוגדנות וחוסר נאמנות אך החיים מובילים אותם לשם. אצל האחרונים אולי נראה יותר סימנים לרגשות אשם ולבטים אך אין זה אומר שהם בוגדים.

אם כן, מה ניתן לדעת?

 • ניתן לדעת כיצד אתם מרגישים: נינוחים, מתוחים, דיכאוניים, אדישים.
 • ניתן לדעת מהי גישתכם לחיים: אופטימיים, פסימיים.
 • ניתן לדעת מהי מערכת היחסים בין הדחפים למעצורים שלכם וכיצד הדבר בא לידי ביטוי בעבודה שלכם, במערכות היחסים שלכם, בעשייה שלכם.
 • ניתן לדעת מהם הכישורים שלכם.
 • ניתן לדעת היכן אתם מתקשים – ריכוז, פתיחות, בהירות, תכנון, יצירת קשרים, שימור קשרים ועוד ועוד.
 • ניתן לדעת מהם דפוסי ההתנהגות שלכם ובעזרתם להסביר לכם היכן ומדוע אתם "נופלים" לאותם הבורות שוב ושוב.
 • ניתן לדעת מהי מידת המודעות העצמית שלכם.
 • ניתן לדעת כיצד אתם חושבים – באופן תיאורטי או קונקרטי, הגיוני או רגשי
 • ניתן לדעת כיצד אתם "מתרגמים" את המציאות, ההתרחשויות, התגובות של הסביבה.
 • ניתן לדעת עד כמה באמת הסביבה משפיעה עליכם ועל החלטותיכם.
 • ניתן לדעת אם אתם עצמאיים או תלותיים, מפונקים ומתפנקים.
 • ניתן לדעת אם יש בכם כישורים ניהוליים.
 • ניתן לדעת על מידת היצירתיות והמקוריות שלכם.
 • ניתן לדעת על האינטליגנציה שלכם.
 • ניתן לדעת מה מצב הביטחון העצמי, ההערכה העצמית והדימוי העצמי שלכם ועד כמה אלו ריאלים, ממה מוזנים וכיצד משפיעים עליכם.
 • ניתן לדעת שעברתם טראומה, ניתן לעיתים גם לדעת באיזה טווח גילאים עברתם אותה ואולי אף אם היו בה מרכיבים כאלו ואחרים אולם לעולם לא ניתן לדעת מה באמת היה שם. כל אחד חווה את הדברים אחרת, מבין אותם אחרת, נותן להם כוח אחר.
 • ניתן לדעת אם אתם רואים את עצמכם באופן נכון או לא. אם אתם משקרים לעצמכם ויודעים זאת או לא מודעים לכך.
 • ניתן לדעת לגבי מידת המהימנות שלכם.

ויש עוד הרבה מאוד דברים שניתן לדעת עליכם, דרך כתב היד שלכם. אבל (!!!!) כל זה תלוי בכמה גורמים חשובים מאוד. חלקם קשורים לרמתו האישית של הגרפולוג, לידע, לאינטליגנציה, לאינטליגנציה הרגשית. חלקם קשורים לעבודה נכונה.

אם כך, מה מבדיל גרפולוג מעולה מגרפולוג טוב ומה מבדיל בין גרפולוג ל"גרפולוג"?

לרוב, מי שלוקח את עבודתו ברצינות ומקפיד לעבוד בהתאם לכל כללי הזהירות, יתחיל, כמו כולם, עם רצון טוב וידע נרחב, אותו הוא יקבל ממורה מוסמך, ועם הזמן והניסיון יתפתח להיות טוב ואף מעולה.

גרפולוגים מעולים יודעים כי רב הנסתר על הנגלה, כי הם יודעים פחות ממה שהם היו רוצים לדעת, שהשנה הם גרפולוגים טובים בהרבה מכפי שהיו לפני שנתיים ועל כן עוד שנתיים הם יהיו טובים יותר מכפי שהם היום. הידיעה שהם אינם יודעים את כל מה שהם רוצים לדעת, שהם חייבים להטיל ספק גם במה שהם יודעים ולכן בודקים את עצמם שוב ושוב מובילה אותם לעבודה יסודית וזהירה ולבדיקה חוזרת ונשנית של המסקנות והתובנות שלהם.

הם עשויים להגיד לכם דברים על רגל אחת, מתוך התבססות על אינטואיציה וניסיון אך תמיד ידגישו שמדובר בהתרשמות ראשונית בלבד ומבקשים מכם לא לקחת את ההתרשמות הזו יותר מידי ברצינות. הם חייבים לבסס את הממצאים שלהם.

גרפולוגים מקצועיים יבקשו מכם לכתוב, לחתום, לצייר, להציג בפניהם כתבים מן העבר שלכם כדי שיוכלו להבין באופן מעמיק מי אתם באמת. היכן אתם נמצאים ביחס לעברכם: האם בשלבי פריחה והתפתחות, או בשלבי נסיגה או תקיעות סטטית וגם ינסו להבין מדוע זה כך ולהסביר לכם את התהליכים.

הם יודעים שעל האופן בו הם מנתחים את הכתבים משפיעה באופן תמידי אישיותם, תפיסת עולמם, מערכת האמונות שלהם ומצבם הרגשי/נפשי בזמן העבודה על הכתב. הם גם יודעים שכל אלו אינם רלוונטיים כלל לעצם ניתוח כתב היד שלכם. אם הם "מאמינים" ביסודיות ושיטתיות אין זה אומר שזו הדרך הנכונה, עבורכם, לפעול או שאלו צריכים להיות הערכים המנחים שלכם. הם אמורים לנטרל את השיפוטיות שלהם והם אמורים להיות מודעים לשיפוטיות שלהם.

אי לכך, גרפולוגים מעולים, פעמים רבות הופכים לכאלו בשל "רדיפה אין סופית" אחר ידע נוסף מצד אחד ואחר שיפור המודעות העצמית מצד שני.

גרפולוגים מקצועיים מקפידים לנצל את כל הידע שהכלי המופלא הזה, הגרפולוגיה, מעניק אך גם מכבדים את המגבלות ואינם מתיימרים לדעת את מה שלא ניתן.

הם גם יקפידו להתייעץ עם גרפולוגים נוספים כדי לוודא שהם אכן רואים את הכתב ואת הכותב ולא משליכים מעולם הפנימי, שהם אכן רואים את מה שיש לראות ולא נסחפים או ממציאים והולכים "רחוק מידי".

אל תתפתו לאותם ה"גרפולוגים" שבתכנית טלוויזיה או במאמר באינטרנט מבטיחים לכם קביעות חד משמעיות לגבי הבריאות שלכם, הבוגדנות של בני זוגכם, הצורך שלכם לעבור דירה או עיר מגורים, עין הרע של השכן וכך הלאה. אלו בונים על היעדר הידע שלכם, על הרצון שלכם למצוא דבר מה "נכון" על עצמכם או בני הזוג, על הצימאון להכיר את עצמכם מהר, כאן ועכשיו. אגב, אף אחת מהאמירות האלו אין לה בסיס, ולו הקלוש ביותר, בגרפולוגיה

"גרפולוגים" אלו אומרים משפטים שכל אחד עם מעט בינה בקודקודו יכול לומר ויצא תמיד צודק. אם אומר ש"אתה מפגין יותר ביטחון עצמי מכפי שאתה מרגיש" או ש"יש לך חברים מעטים ביותר שאיתם אתה נכון לחשוף את עצמך באופן אינטימי" או ש"לפעמים אתה מתעצבן ומתפוצץ" הרי שלא יהיה כמעט אחד שלא יזדהה עם האמירות האלו. בשביל זה לא צריך להיות גרפולוג. אפשר להיות סתם שרלטן עם קצת קסם אישי ויכולת שיווק עצמית.

שלא יהיו ספקות. גם גרפולוגים מקצועיים טועים. כתב היד הוא אמנם ראי הנפש אך הנפש היא מורכבת, מסובכת, רבת גוונים ותהפוכות. לדעת בדיוק מה יגרום לאדם "להתפוצץ" ולאבד את שלוות נפשו, באיזה תדירות זה קורה, איך זה יבוא לידי ביטוי בסביבה שהוא מכיר וחש בה בטוח או בסביבה שהוא מכיר אך אינו בטוח בה או בסביבה שאינו מכיר, כשהוא עייף ומדוכא או כשהוא במיטבו, איך זה משפיע עליו בטווח הקצר ואיך בטווח הארוך, איך הסביבה עשויה לראות אותו באותם המצבים – זה לא תמיד כל כך פשוט. לעיתים יש הפתעות. ההפתעות האלו הן אלו שמלמדות אותנו, משפרות את המיומנויות שלנו, מחייבות אותנו לבדוק שוב ושוב את עצמנו.

אם כך: ידע, תבונה, אחריות, זהירות, צניעות מקצועית, מודעות עצמית, הבנת מגבלות, אלו יפרידו בין גרפולוגים ל"גרפולוגים". ניסיון, ניסיון ועוד ניסיון יחד עם אינטליגנציה, גמישות ופתיחות מחשבתית יהפכו את הגרפולוג לגרפולוג מעולה.

מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
תנאים לבדיקה גרפולוגית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ