גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

לפני מספר ימים באירוע בו השתתפתי פנה אלי עורך בכיר באחד מכלי התקשורת שאמר: "כשאני רואה תוכנית המשלבת מיסטיקה וגרפולוגיה - אני לא יכול להאמין בגרפולוגיה". המשפט הזה מסכם בתמציתיות רבה את דעתם של אלו אשר מערבבים, מחוסר ידיעה או דעה קדומה, בין גרפולוגיה לאסטרולוגיה, קריאה בקפה או קריאה בכף היד. נכון, הגרפולוגיה עדין לא נתקבלה בעולם האקדמי כמדע מדויק וספק אם תתקבל אי פעם. במשך השנים נעשו מחקרים רבים (מה שלא עשו לגבי אסטרולוגיה, כירולוגיה וכיוצא באלה...) חלקם עם תוצאות מרשימות וחלקם מאכזבים כמו שקורה לעיתים תכופות עם מחקרים במדעי ההתנהגות. הגרפולוגיה אמנם עדיין אינה מוכרת כמדע, למרות הדיוק הרב שהיא מצליחה להוכיח. אחת הטענות המושמעות כלפי הגרפולוגיה מדברת על אופן האבחון הגרפולוגי אשר אינו מכמת בצורה מספרית את התכונות של הכותב. מאחר שהגרפולוגיה עוסקת בנפש האדם, בכישוריו, ברגישויות שלו ובקשיים שלו - לא סביר שתכונות אלה יופיעו בחות הדעת הגרפולוגית בצורת מספר קר ויבש. בני האדם מורכבים וסבוכים. יש מערכת שלמה של תכונות אישיות המשלבות בו בזו ומשפיעות באופן הדדי אחת על השניה. אותה תכונת אופי יכולה לשמש את הכותב בכיוונים שונים ובמצבים שונים. אדם עקשן יכול להיות נוקשה, וכחן או לחלופין נחוש, חדור מוטיבציה ולא מרפה מהקו המנחה אותו. הכל לפי הנסיבות והתכונות האחרות.

הגרפולוגיה איננה ולא הייתה מעולם תחום מיסטי. מזה שנים רבות נחשב האבחון הגרפולוגי לכלי מקובל ומוערך להשמת עובדים במקום העבודה המתאים לכישוריהם. משרדי ממשלה, חברות רב לאומיות, בנקים, מפעלי תעשייה והיי-טק בארץ ובעולם, משרדי עורכי דין ומשרדי חקירות, משתמשים בקביעות בניתוחים גרפולוגים. זו לא שאלה של אמונה, וגם לא של פרשנות כזו או אחרת, אלא עובדות מדעיות מוצקות שאינן ניתנות לערעור.

לקוחות נאמנים שנעזרים באיבחון הגרפולוגי עשורי שנים מעידים על רמת הדיוק, על התובנות שחוות הדעת הגרפולוגית נותנות להם בזמן קבלת העובד למשרה ובזמן עבודותו.

מה ההגיון העומד מאחורי הגרפולוגיה? הכתיבה הינה פעולה מורכבת, פעולה הדורשת קאורדינציה בין מוח, עין, יד (או פה או רגל לפעמים אצל אנשים שאין להם ידים) פעולה המשלבת קשר מורכב מאד ומדויק מאד בין המערכות השונות. המוח הוא זה ששולח את הפקודות לכף היד ומשם לאצבעות והעין היא זו שמאשרת את הצורה האסתטית של התוצאה על הניר... אין כאן שום מיסיטיקה, שום ניחוש, ושום הגדרת עתידות. כל הממצאים מבוססים על מחקר, על הגיון ועל הדמיון שבין שפת הגוף, מהירות התנועה, זריזות המחשבה ועוד מאות פרמטרים שרובם ככולם מבוססים על ההגיון.

כל צירוף של סימנים מלמד את הגרפולוג על קבוצת תכונות בקשר לכותב. יחד עם זאת, חשוב תמיד לראות את התמונה השלמה ואת ההשפעות של התכונות כשהן משתלבות זו בזו.

גרפולוג מיומן יזהה ללא קושי האם התנועה עצורה או זורמת, קלילה או כבדה, בטוחה או מהוססת, גמישה או נוקשה, רפה או נמרצת, רגועה או חסרת מנוחה, רכה או קשוחה, מעודנת או גסה, מבוקרת או אימפולסיבית וכדומה. מיומנות זו דורשת הכשרה ארוכה, נסיון וידע נרחב בפסיכולוגיה.

הכתב מהווה גם מבחן השלכתי הנותן ביטוי לתכנים הנפשיים של הכותב. כך למשל, כתב גדול עשוי להעיד על בטחונו העצמי של הכותב ועל תחושתו שהוא תופש את מקומו הראוי בחברה. לעומת זאת, כאשר הגודל מופרז, או עומד בסתירה לסימנים אחרים בכתב, המצביעים על חוסר בטחון ועל הפרעות בדימוי העצמי, יתפרש הדבר לא כתחושת בטחון אמתית, אלא כדחף להתבלט וכפיצוי לרגשי נחיתות. רק ניתוח מדוקדק של מכלול התופעות בכתב וסינתיזה זהירה שלהן, עשויים להעמידנו על הפרשנות המדוייקת של כל אחת מן התופעות.

הגרפולוג מסתמך על סימני כתב רבים בבואו להסיק את מסקנותיו. כך למשל, הסימנים העשויים להצביע על מצוקה בכתב ידם של ילדים הם: קו נוקשה, שבור, רפה, מרוח או "מלוכלך", רקמת קו רכרוכית; כתב יצוגי ומעוצב יתר על המידה, כתב קטן מאד, כתב משתנה או עם אי סדירות קיצונית ברכיבי הכתב השונים; תנועתיות מוגזמת, עודף תיקונים בלתי נחוצים, תנועתיות מכוונת לאחור, מחסומים בסיום האות, הצנפות פנימה; אותיות צרות וצפופות, זוית כתיבה שמאלית, האזור העליון או התחתון מעוותים או מופרזים בגודלם; עריכה כפייתית, מפורקת או בלתי מאוזנת של רכיבי הכתב, ועוד ועוד...

הסקה של תכונות התנהגותיות מתוך הכתב עשויה להיות פעולה מורכבת, הדורשת הערכה של האישיות כולה. כך למשל, על מנת להעריך יושר מתוך הכתב, יש לבחון את יכולתו של הכותב להפנים נורמות חברתיות ולהסתגל להם, את כושר האמפטיה שלו כלפי האחר, את עמידותו ללחצים, את יכולתו לדחות סיפוקים ואת מידת השליטה שיש לו על דחפיו. גם ליכולות קוגנטיביות כמו כושר שיפוט, יציבות וכן לאיזון הנפשי של הכותב. יש חשיבות בהערכת התנהגותו והאתיקה שלו בנסיבות החיים השונות. לאחר שנבדוק כ- 160 סימני כתב שונים, נתייחס גם למידת המושפעות של הכותב, ליכולתו לעמוד בפני פיתויים ולנטיתו לחוש מקופח.

התפתחות האבחון הגרפולוגי נעשתה בכלים מדעיים מובהקים, והיא מבוססת על עקרונות פסיכולוגיים מקובלים ועל מתודת אבחון מורכבת. ואולם, התחום מושך אליו מיסטיקנים, "קוראים בכתב" ו"גרפולוגים" עממיים רבים, רובם חסרי הכשרה פורמלית של ממש, המציגים תמונה פשטנית של עקרונות האבחון הגרפולוגי, מייחסים משמעות מאגית לאותיות השונות, וחלקם אף מתיימר לגלות עתידות מתוך הכתב או לקבוע אבחנות רפואיות חסרות אחריות. שיפור המודעות הציבורית לאבחנה בין גרפולוגיה המבוססת על ידע ועקרונות מדעיים לבין מיסטיקה היא אחד היעדים החשובים של האגודות הגרפולוגיות המדעיות בארצות השונות.

מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

.

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
תנאים לבדיקה גרפולוגית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ