גרפולוגיה משפטית

גרפולוגיה משפטית

הודעהעל ידי חנה קורן » ש' ינואר 28, 2012 12:03 pm

מה בין גרפולוגיה משפטית וגרפולוגיה אישיותית ?

בתקופה זו, שבה רבים הם המסמכים המעורבים בחיינו, אין יום שבו לא עובר לפנינו מסמך כתוב או חתום בכתב יד, גם ולמרות עידן האינטרנט. אנחנו חותמים על שקים, העברות בנקאיות, חוזים, מכתבים ועוד ועוד...

למרבה הפליאה הרבה אנשים, כולל משפטנים, לא יודעים את ההבדל בין גרפולוגיה משפטית לבין גרפולוגיה אישיותית.
תחום הגרפולוגיה המשפטית, כמו תחומים אחרים ורבים בארץ, למרות חשיבותו המכרעת לעיתים קרובות בבתי המשפט, הוא תחום פרוץ, נעדר חקיקה מתאימה ומאפשר, בשל כך, לכל אחד לקרוא לעצמו "גרפולוג משפטי" ואף להופיע בבתי המשפט.
לכן, חשוב להבין מהו תפקידו של הגרפולוג המשפטי(גרפולוג פורניזי), אילו התמחויות קיימות בתחום, מה "מותר" ו"אסור" לגרפולוג המשפטי (בוחן מסמכים) לעשות ומה כדאי לשאול ולבדוק היטב כאשר אתם מוצאים את עצמכם במצב המחייב התערבות של מומחה לתחום.

מסמך, לעניינינו, הוא כל חומר המכיל סימבולים, סימנים, או כל דבר שאמור להוות מסר למישהו. בעוד שרוב המסמכים כתובים על נייר בכתב יד או בדפוס, בעיפרון, עט, דיו, לייזר וכדומה – ישנם כלים וחומרים אחרים והמגוון שלהם רחב – גרפיטי על קירות, חריטות על שולחנות, כתיבה על לוח, על חלונות, כיתוב על מצבות ועוד.
בין כל המסמכים הללו קיימת קבוצה לא מבוטלת הנקראת "מסמכים במחלוקת" – מסמכים שמעלים סימן שאלה בנוגע לאוטנטיות שלהם או שקיים ספק באשר למקור שלהם.
לא כל המסמכים שבמחלוקת הם מסמכים מזויפים. למעשה, קרוב לחמישים אחוז מהמסמכים במחלוקת הם בדיוק מה שהם מתיימרים להיות ואינם פרי זיוף או פשע.
יש לא מעט אנשים המכחישים את חתימותיהם במיוחד על גבי ערבויות לבנקים, אך גם על שיקים, חוזים, וכולי...
כאשר מתגלה מסמך החשוד כמזויף, אלן דרך אחרת, אלא לפנות לגרפולוג המשפטי (פורנזי) לשם בדיקה.
כחמישים האחוז הנותרים מעידים על פשעים, ברמות כאלו ואחרות. זיופי שיקים, זיופי חתימות על צוואות, מסמכים רפואיים, מסמכים כלכליים, חוזים, שבהיעדר היכולת לקבוע את מהימנותם עשויים לגרום לנזקים רבים והם בעלי משמעות רבה וכבדת משקל לכול הגורמים השונים המעורבים.
"בודק מסמכים שבמחלוקת" או – ה"גרפולוג המשפטי".
מתוך המציאות הקיימת, זו שבה מתקיים הספק לגבי אמיתותם של מסמכים שבמחלוקת, נוצר הצורך באנשי מקצוע שידעו לבדוק, לבחון, לנתח ולתת חוות דעת מקצועית באשר לאותם המסמכים שבמחלוקת.
ניתן לחלק את המומחים לתחום לשתי קבוצות:
• "מומחים מדעיים" – מומחים המסוגלים, באמצעות מכשירים מתוחכמים ומשוכלים לגלות את גיל וסוג הדיו או הנייר, סוגי התוספים לדיו, סוגי המדפסות או מכונות הכתיבה וגם – תכונות כתב וחתימה. לצורך כך יש צורך, בשלב הראשון, בהכשרה מיוחדת, הנעשית לרוב במז"פ בארץ או בקורסים מקצועיים בחו"ל. בשלב השני יש צורך במכשור מקצועי.

מכאן, שאין שום אפשרות, לגרפולוג מן השורה או לגרפולוג משפטי מומחה המשתייך לקבוצה השנייה, לחוות את דעתו בנוגע לכל שאלה המחייבת בדיקת מעבדה של חומרי הדיו, גילו של המסמך וסוג הניר.
• גרפולוגים משפטיים או בוחני מסמכים – גרפולוגים או אחרים, שהתמחו בגרפולוגיה משפטית והשוואת מסמכים. התמחותם הרלוונטית לצורך העניין היא בהשוואת כתבי יד, מספרים, שירטוטים או חתימות – בלבד.

המומחה להשוואת מסמכים מעיד בבית המשפט לגבי מידת הסבירות באשר לאוטנטיות של החתימה או הכתב שבמחלוקת. הוא אינו רשאי להעיד על אופיו של הכותב. לשם כך, אין צורך למעשה בידע גרפולוגי מקדים. עם זאת, לעיתים יש צורך להשוות את מצבו הנפשי של הכותב או החותם לעומת מצב נפשי אחר בתקופה שונה. במצבים כאלה יש יתרון למי שהוא גם גרפולוג אישיותי והוא גם בקיא ברזי הגרפולוגיה האישיותית.

כמן כן, למומחים להשוואת המסמכים הבאים מתחום הגרפולוגיה, יש יתרון מובהק בשל הידע הנרחב יותר באשר למהותו של הכתב, תהליך הכתיבה והחתימה, השינויים שניתן לראות ולהבין, השפעות הגיל, המצב הבריאותי וכדומה.
אולם, וכאן יש צורך להדגיש ולהבהיר: גרפולוג, גם המקצועי ביותר, שלא עבר הכשרה בתחום הגרפולוגיה המשפטית, חסר מידע וכלים רבים והוא אינו יכול להיות מומחה להשוואת מסמכים.
כיצד מבדילים בין המקצוענים בתחום לבין המתיימרים להיות כאלו?
כאמור, החקיקה בארץ טרם הסדירה עניין זה. על כן ניתן למצוא גרפולוגים רבים שהכריזו על עצמם כעדים מומחים גם מבלי שעברו הכשרה בתחום, גרפולוגים שהכריזו על עצמם כעדים מומחים לאחר שעברו קורס לעדים מומחים – קורס המלמד כיצד להגיש חוות דעת ולהעיד בבתי משפט אך אינו מקנה כלל ידע בתחום הגרפולוגיה המשפטית. לצידם, ניתן למצוא קובץ קטן של גרפולוגים שעברו הכשרה מקיפה, בעלי ידע וניסיון.

נכון להיום, ניתן ללמוד גרפולוגיה משפטית בארץ רק במז"פ או בצמידות לגרפולוג מומחה בעל ניסיון, בשני המקרים – ב"שיטת השוליה". התמחות זו אורכת שנים של חשיפה ומעורבות בתיקים שונים, בעבודה על מסמכים מסוגים שונים המעלים סוגיות מגוונות, בנבירה בספרים מקצועיים ולמידת עומק מעשית ותיאורטית במקביל.
קורס מקצועי ורציני, ראשון מסוגו בארץ בתחום, מתוכנן להיפתח בקרוב ב"חנה קורן מכון גרפולוגיה" והוא יארך כשנה.

[url]גרפולוגיה משפטית[/url]
http://www.grapho-law-g.com/
חנה קורן - מכון לגרפולוגיה
http://www.annakoren.co.il
http://www.annakoren.com
חנה קורן
Site Admin
 
הודעות: 113
הצטרף: א' יוני 05, 2005 6:42 pm
מיקום: חיפה, TEL AVIV, CYPRUS, LONDON

חזור אל גרפולוגיה משפטית

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron