הרהורים נוגים...

הרהורים נוגים...

הודעהעל ידי חנה קורן » ד' מאי 16, 2007 10:38 pm

כבר כמה חדשים אני חשה חסרת אונים בכל מה שקורה במדינה בכלל ובתחום הגרפולוגיה בפרט. חוסר מקצועיות, שרלטנות, רדידיות ושטחיות מזעזעת הם ממאפייני התקופה האחרונה באופן מוזר גם בא'קטואליה וגם בגרפולוגיה.

הלב זועק מכאב לראות את ההלוויות הכל כל מיותרות. הלוויות שמתרחשות רק בגלל טעויות. הלוויות שהורסות חיים ומשפחות שלמות. והכי חמור - אלה טעויות שהיו ידועות מראש... שטחיות, חוסר מקצועיות, למה בשם אלהים, למה??

ולהבדיל, בתחום הגרפולוגיה. לא עובר יום מבלי שמישהו יספר לי על \"פאשלה\" בתחום. טעויות קורות, אבל שרטנות לשמה, זה סיפור אחר.

גרפולוג שמודיע לנועצת או למי שנוכחת בהרצאה שהיא חולה בסרטן או שהבן שלה בסכנת חיים - זה סרט בלהות!! אין לשום גרפולוג בעולם את האפשרות לנבא עתידות והשימוש בגרפולוגיה ככלי ל\"עבוד\" על אנשים נאיבים זה פשע חמור מאד, לדעתי.

והנה לדורית שלנו אותה תחושה....

דורית -הגרפולוגית הבכירה שלנו במכון עברה יחד עם כולנו טלטלה קשה. מזה זמן רב אני עדים לתופעה של \"הזניית\" הגרפולוגיה על ידי שרלטנים שהגרפולוגיה משמשת להם כלי לנצל חולשות ונאיביות של האנשים סביבם... לגבות כספים אחרי שקראו ספר או שמעו כמה הרצאות...

שרלטנים מופיעים באמצעי התקשורת ובערבי הרצאות מנצלים את הכריזמה שלהם על מנת להפחיד אנשים.. כך כנראה הם מרגישים חזקים יותר.. גבוהים יותר..

שמענו במכון וראינו כתבי יד של אשה שלתומה השתתפה בהרצאה של \"גרפולוגית ומתקשרת\" (אלהים ישמור.. מה הקשר) חווינו יחד איתה היסטריה מהי...

בכל הקורסים ובכל הרמות סיפרנו את הסיפור הנורא הזה והראינו את הדוגמאות.

והנה הדברים שדורית כתבה מילה במילה:

לפני מספר שנים הגרפולוגיה הפכה להיות עיסוקי העיקרי והיחידי. מצאתי מקצוע שהוא תחביב ופרנסה, מקצוע שבו אני יכולה ללמוד את הקורה סביבי וגם את עצמי.
במהלך הלימודים ועוד יותר – במהלך העבודה, גיליתי עולם מרתק, מדהים. יחד עם זאת, לצד יכולותיו של הכלי קיבלתי תזכורות בלתי פוסקות למגבלותיו.
אני מניחה שכל תלמיד שלומד במקום רציני ומקצועי שומע שוב ושוב את הזהרות מוריו לגבי השימוש הנכון בידע, לגבי הזהירות הנדרשת בהעברת הידע ויודע כי מוטב להימנע מאשר להגזים.
אך המציאות.... לעיתים המציאות טופחת על הפנים. חשוב לי לשתף אתכם, חשוב לי שתדעו מה קורה, מה אפשרי ומה בלתי אפשרי, מה נחוץ כדי לבצע אבחון, מתי צריך ללמוד, סליחה על הביטוי, לסתום את הפה.

מה שעורר את ההגיגים האלו הוא המקרה הבא:

לפני מספר ימים קיבלנו במכון קריאה נואשת ודי היסטרית לעזרה. בחורה שהייתה בהרצאה של גרפולוגית (ומאוחר יותר נדבר גם על המושג הזה...) קיבלה טלפון ממארגנת ההרצאה, לאחר סיומה, וזו הודיעה לה, כי הגרפולוגית מצאה לנכון להזהיר אותה. נמסר לה כי עליה ללכת באופן \"דחוף ובהול\" לבצע בדיקה מיידית לגילוי סרטן השד. התגובה המיידית הייתה כמובן – בהלה. פאניקה. וכי מי לא היה מגיב באופן הזה?
הנקודה היא, שמעבר לחוסר הרגישות שבאופן העברת המסר, כמעט כל טעות מקצועית שאפשר לבצע נעשתה:
ה\"אבחון\" של הגרפולוגית בוצע לפי כתב יד בפקס, ה\"אבחון\" מיקד את המחלה \"סרטן השד\", ה\"אבחון\" נמסר לגורם שלישי ולא לאדם עצמו.

לצערי אין זו הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בחובבנות מקצועית הגובה מחיר אישי רגשי כל כך גבוה. הפעם זו הייתה הפעם האחת-יותר-מידי....

למה – \"אבחון\"? הנה לפניכם דברים שאתם פשוט חייבים לדעת:

אבחון גרפולוגי מעמיק ואבחון של הפרעה ויותר נכון – רגישות רפואית, ניתן לבצע רק מתוך כתב יד מקורי. כתב יד מצולם או בפקס מאבד איכויות רבות.
גרפולוגים מקצועיים עובדים תמיד עם כתב יד מקורי ודורשים הקפדה על הפרטים הבאים:
א. כתב היד חייב להיות ספונטאני. העתקה, הכתבה ואפילו מילים של שיר המתנגן בראש, קוטעים את קצב הכתיבה הפנימי של הכותב. לכן, דעו לכם כי את הממצאים המעמיקים והמדויקים ביותר ישיג הגרפולוג מתוך כתב ספונטאני. התוכן אינו חשוב.
ב. יש להשתמש בעט כדורי בלבד. אם תביטו בכתב הכתוב בעט כדורי תראו כי ישנם גוונים שונים לאורך הכתב. לגוונים אלו יש משמעות רבה. בפקס ובצילום הגוונים נעלמים.
ג. יש לכתוב על דף חלק בגודל A4 המונח על גבי מצע של שלושה דפים זהים. היעדר השורות מבטיח כי כל אחד \"יתמקם\" באופן אישי וייחודי לו בתוך הדף. המרווחים הנוצרים, השולים – צורתם, רוחבם או היעדרם, לכל אלו משמעויות חשובות. מצע הדפים מאפשר \"לספוג\" את הלחץ אותו מפעיל הכותב בזמן הכתיבה על העט. גם ללחץ חשיבות רבה ביותר בעת האבחון.
ד. נחוצים הפרטים הבאים:
o בעיות רפואיות במידה ויש. אנחנו גרפולוגים, לא רופאים. קיימות בעיות בריאותיות רבות המשפיעות על כתב היד באופן שעשוי לנטרל לחלוטין את יכולתנו לנתח את הכתב. אחרות פשוט צריכות להילקח בחשבון בעת הניתוח.
o גיל, מין, יד כותבת.

כתב היד מלמד אותנו, הגרפולוגים, על אופי הכותב, התכונות השונות, המניעים לפעילות וגם המעצורים, הפחדים, המקומות בהם הכותב תקוע ומדוע. ניתן לאתר כישורים, רגישויות וניתן גם לאתר רגישות פיזית באזורים שונים של הגוף.

יחד עם זאת, בשום פנים ואופן לא ניתן לראות בכתב היד את הדברים הבאים:
o לא ניתן לראות ולנבא את העתיד. ניתן לומר שאדם ניחן בכישורים להצליח בכיוון כזה או אחר אך לא ניתן לנבא את הצלחתו. ניתן לראות כי האדם כמהה לקשר ולזוגיות אך לא ניתן לומר מתי היא תגיע ומה יהיה טיבה. ניתן לומר שלאדם רגישות לילדים אך לא כמה יהיו לו ומתי.
o לא ניתן לומר דבר על מי שקשור לכותב אך אינו הכותב. לא ניתן לומר מילה על הבעל/האישה/החמות/הילדים. לא ניתן לומר דבר על אופיים או התנהגותם. ניתן לקחת שני כתבי יד ולתאר את מערכת היחסים מתוך התבוננות על נקודות המפגש שבין שניהם. ניתן לומר הכין הם רואים עין בעין והיכן עשויים \"להתנגש\". או אז גם ניתן להסביר לכל אחד מן הצדדים מה מניע ומה עומד מאחורי התגובות וההתנהגויות של האחר.
o לא ניתן לקבוע בוודאות מחלה. כפי שכתבתי – גרפולוגים אינם רופאים. נקודה המופיעה על הקו במקום מסוים יכולה לרמוז לנו על רגישות באזור התואם בגוף. מכאן שנקודה תמימה יכולה להעיד על: הרעלת קיבה, זיהום, מחזור, ביוץ, אולקוס או סתם קלקול קיבה תמים. כול ההפרעות האלו נמצאות פחות או יותר באותו האזור בגוף ועל כן יופיעו באותו האזור בכתב. אולם בין היכולת לראות את הרגישות לבין היכולת לקבוע מאיזו סיבה היא נובעת המרחק הוא עצום. בגרפולוגיה הוא גם, לרוב, בלתי אפשרי. חשוב עוד יותר לדעת כי אין שום דרך בפקס או בצילום לראות דברים אלו.

ועוד נקודה למחשבה: אתיקה מקצועית.

לגרפולוג אסור לנתח כתב יד של אדם ללא הסכמתו ואסור לו למסור מידע על הכותב לאדם אחר ללא הסכמת הכותב.

אז אם נחזור לסיפור איתו התחלתי, ניתן לאבחן כל כשל מקצועי אפשרי. עצוב.

והנה לכם חוסר האונים:
המצב בארץ עגום. אין כל חוק האוסר על עיסוק בתחום ללא הכשרה מתאימה, אין כל הגבלה. כמו בכל תחום וכמו בכל מקום - כאשר קיימת פירצה תמיד נמצא את המתגנבים. במקרה הזה אין פירצה. אין בכלל גדר.

דעו לכם כי בארץ ישנם גרפולוגים מדהימים. הלימודים המסודרים בארץ הם ברמה גבוהה מאוד, הדרישות שהאגודה הישראלית מציבה הן גבוהות. אכן, רבים מן הגרפולוגים המוסמכים בארץ הם ברמה מקצועית טובה ומעלה.

יחד עם זאת, תוכלו למצוא אין סוף \"גרפולוגים\".

אינני מתכוונת לאותם גרפולוגים שאך סיימו לימודיהם והם בתחילת דרכם. עדיין חסרי ניסיון, עדיין בתחילת דרכם.

אגב, אינני מתכוונת גם לאותם הגרפולוגים אשר אופן עבודתם הוא נכון, ניסיונם הוא אדיר והם מצוינים ועם זאת - הם אינם חברים באגודה כזו או אחרת.

אני מתכוונת לאותם האנשים שמרשים לעצמם לחוות דעתם מבלי שברשותם הידע הנדרש, מבלי שבדקו לעומק, מבלי שחזרו ובדקו, מבלי שהתייעצו, מבלי שהתייחסו לכתבים מקוריים...

אני מתכוונת לאותם האנשים שיהירותם לקחה אותם רחוק מידי.

אני מתכוונת לאותם האנשים, כמו במקרה זה, ששכחו את הבסיס.

הבסיס הוא לאהוב את הכלי, לכבד אותו ולזכור שלמרות היותו מדהים, יש בו מגבלות.

גרפולוג מקצועי יודע לעבוד במסגרת אותן המגבלות, להוציא או למצוא את המקסימום ויחד עם זאת להודות עד היכן ידו מגעת.

ולנו נותר רק \"לכבות שריפות\". להרגיע.

אני מודעת לעובדה שאולי \"נסחפתי\" והכברתי במילים. אני מודעת לעובדה שהמילים לא ישנו דבר מבחינת עבודתם של \"גרפולוגים\" אחרים.

אני מקווה, אבל, כי בעקבות מה שכתבתי, אתם לפחות, תזכרו. ובפעם הבאה שתירצו ייעוץ או אבחון גרפולוגי, תדאגו לוודא שהגרפולוג אליו אתם הולכים הוא בעל ניסיון והכשרה מתאימים. וודאו כי הוא אוסף מכם כתבי יד מקוריים, דעו מתי דברים שנאמרים לכם חורגים מגבולות הכישורים שלו ומגבולות הכלי המדהים הזה – גרפולוגיה. כלי איכותי עם מגבלות.

שיהיה לכולכם יום נפלא,

דורית.

תודה על הזמן שהקדשת לקריאה. חשוב לי שתדעו שגרפולוגיה איננה \"משחק ילדים\" ...גרפולוגיה היא כלי מדויק וחשוב ויש לנהוד בו בזהירות שכן מדובר בדיני נפשות...

מיותר לציין שכל תוצאות הבדיקות הוכיחו שאין לכותבת שום מחלה וסיימנו את הפרשה עם החלטה שאנחנו חייבים למגר את התופעה הנוראה הזאת.

שיהיה לכם רק טוב,

חנה קורן
חנה קורן
Site Admin

המשך...

הודעהעל ידי חנה קורן » ד' מאי 16, 2007 10:43 pm

אבחון גרפולוגי מעמיק ואבחון של הפרעה ויותר נכון – רגישות רפואית, ניתן לבצע רק מתוך כתב יד מקורי. כתב יד מצולם או בפקס מאבד איכויות רבות.
גרפולוגים מקצועיים עובדים תמיד עם כתב יד מקורי ודורשים הקפדה על הפרטים הבאים:
א. כתב היד חייב להיות ספונטאני. העתקה, הכתבה ואפילו מילים של שיר המתנגן בראש, קוטעים את קצב הכתיבה הפנימי של הכותב. לכן, דעו לכם כי את הממצאים המעמיקים והמדויקים ביותר ישיג הגרפולוג מתוך כתב ספונטאני. התוכן אינו חשוב.
ב. יש להשתמש בעט כדורי בלבד. אם תביטו בכתב הכתוב בעט כדורי תראו כי ישנם גוונים שונים לאורך הכתב. לגוונים אלו יש משמעות רבה. בפקס ובצילום הגוונים נעלמים.
ג. יש לכתוב על דף חלק בגודל A4 המונח על גבי מצע של שלושה דפים זהים. היעדר השורות מבטיח כי כל אחד \"יתמקם\" באופן אישי וייחודי לו בתוך הדף. המרווחים הנוצרים, השולים – צורתם, רוחבם או היעדרם, לכל אלו משמעויות חשובות. מצע הדפים מאפשר \"לספוג\" את הלחץ אותו מפעיל הכותב בזמן הכתיבה על העט. גם ללחץ חשיבות רבה ביותר בעת האבחון.
ד. נחוצים הפרטים הבאים:
o בעיות רפואיות במידה ויש. אנחנו גרפולוגים, לא רופאים. קיימות בעיות בריאותיות רבות המשפיעות על כתב היד באופן שעשוי לנטרל לחלוטין את יכולתנו לנתח את הכתב. אחרות פשוט צריכות להילקח בחשבון בעת הניתוח.
o גיל, מין, יד כותבת.

כתב היד מלמד אותנו, הגרפולוגים, על אופי הכותב, התכונות השונות, המניעים לפעילות וגם המעצורים, הפחדים, המקומות בהם הכותב תקוע ומדוע. ניתן לאתר כישורים, רגישויות וניתן גם לאתר רגישות פיזית באזורים שונים של הגוף.

יחד עם זאת, בשום פנים ואופן לא ניתן לראות בכתב היד את הדברים הבאים:
o לא ניתן לראות ולנבא את העתיד. ניתן לומר שאדם ניחן בכישורים להצליח בכיוון כזה או אחר אך לא ניתן לנבא את הצלחתו. ניתן לראות כי האדם כמהה לקשר ולזוגיות אך לא ניתן לומר מתי היא תגיע ומה יהיה טיבה. ניתן לומר שלאדם רגישות לילדים אך לא כמה יהיו לו ומתי.
o לא ניתן לומר דבר על מי שקשור לכותב אך אינו הכותב. לא ניתן לומר מילה על הבעל/האישה/החמות/הילדים. לא ניתן לומר דבר על אופיים או התנהגותם. ניתן לקחת שני כתבי יד ולתאר את מערכת היחסים מתוך התבוננות על נקודות המפגש שבין שניהם. ניתן לומר הכין הם רואים עין בעין והיכן עשויים \"להתנגש\". או אז גם ניתן להסביר לכל אחד מן הצדדים מה מניע ומה עומד מאחורי התגובות וההתנהגויות של האחר.
o לא ניתן לקבוע בוודאות מחלה. כפי שכתבתי – גרפולוגים אינם רופאים. נקודה המופיעה על הקו במקום מסוים יכולה לרמוז לנו על רגישות באזור התואם בגוף. מכאן שנקודה תמימה יכולה להעיד על: הרעלת קיבה, זיהום, מחזור, ביוץ, אולקוס או סתם קלקול קיבה תמים. כול ההפרעות האלו נמצאות פחות או יותר באותו האזור בגוף ועל כן יופיעו באותו האזור בכתב. אולם בין היכולת לראות את הרגישות לבין היכולת לקבוע מאיזו סיבה היא נובעת המרחק הוא עצום. בגרפולוגיה הוא גם, לרוב, בלתי אפשרי. חשוב עוד יותר לדעת כי אין שום דרך בפקס או בצילום לראות דברים אלו.

ועוד נקודה למחשבה: אתיקה מקצועית.

לגרפולוג אסור לנתח כתב יד של אדם ללא הסכמתו ואסור לו למסור מידע על הכותב לאדם אחר ללא הסכמת הכותב.

אז אם נחזור לסיפור איתו התחלתי, ניתן לאבחן כל כשל מקצועי אפשרי. עצוב.

והנה לכם חוסר האונים:
המצב בארץ עגום. אין כל חוק האוסר על עיסוק בתחום ללא הכשרה מתאימה, אין כל הגבלה. כמו בכל תחום וכמו בכל מקום - כאשר קיימת פירצה תמיד נמצא את המתגנבים. במקרה הזה אין פירצה. אין בכלל גדר.

דעו לכם כי בארץ ישנם גרפולוגים מדהימים. הלימודים המסודרים בארץ הם ברמה גבוהה מאוד, הדרישות שהאגודה הישראלית מציבה הן גבוהות. אכן, רבים מן הגרפולוגים המוסמכים בארץ הם ברמה מקצועית טובה ומעלה.

יחד עם זאת, תוכלו למצוא אין סוף \"גרפולוגים\".

אינני מתכוונת לאותם גרפולוגים שאך סיימו לימודיהם והם בתחילת דרכם. עדיין חסרי ניסיון, עדיין בתחילת דרכם.

אגב, אינני מתכוונת גם לאותם הגרפולוגים אשר אופן עבודתם הוא נכון, ניסיונם הוא אדיר והם מצוינים ועם זאת - הם אינם חברים באגודה כזו או אחרת.

אני מתכוונת לאותם האנשים שמרשים לעצמם לחוות דעתם מבלי שברשותם הידע הנדרש, מבלי שבדקו לעומק, מבלי שחזרו ובדקו, מבלי שהתייעצו, מבלי שהתייחסו לכתבים מקוריים...

אני מתכוונת לאותם האנשים שיהירותם לקחה אותם רחוק מידי.

אני מתכוונת לאותם האנשים, כמו במקרה זה, ששכחו את הבסיס.

הבסיס הוא לאהוב את הכלי, לכבד אותו ולזכור שלמרות היותו מדהים, יש בו מגבלות.

גרפולוג מקצועי יודע לעבוד במסגרת אותן המגבלות, להוציא או למצוא את המקסימום ויחד עם זאת להודות עד היכן ידו מגעת.

ולנו נותר רק \"לכבות שריפות\". להרגיע.

אני מודעת לעובדה שאולי \"נסחפתי\" והכברתי במילים. אני מודעת לעובדה שהמילים לא ישנו דבר מבחינת עבודתם של \"גרפולוגים\" אחרים.

אני מקווה, אבל, כי בעקבות מה שכתבתי, אתם לפחות, תזכרו. ובפעם הבאה שתירצו ייעוץ או אבחון גרפולוגי, תדאגו לוודא שהגרפולוג אליו אתם הולכים הוא בעל ניסיון והכשרה מתאימים. וודאו כי הוא אוסף מכם כתבי יד מקוריים, דעו מתי דברים שנאמרים לכם חורגים מגבולות הכישורים שלו ומגבולות הכלי המדהים הזה – גרפולוגיה. כלי איכותי עם מגבלות.

שיהיה לכולכם יום נפלא,

דורית.
חנה קורן
Site Admin

המשך.....2

הודעהעל ידי חנה קורן » ד' מאי 16, 2007 10:49 pm

שיהיה לכולכם יום נפלא,

דורית.

תודה על הזמן שהקדשתם לקריאה. חשוב לי שתדעו שגרפולוגיה איננה \"משחק-ילדים\" ...גרפולוגיה, היא כלי מדויק וחשוב ויש לנהוג בו בזהירות שכן מדובר בדיני נפשות...
באנשים, בנשמות...

שיהיה לכם רק טוב,

חנה קורן
חנה קורן
Site Admin

חזור אל גרפולוגיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים