נטיית הכתב

נטיית הכתב

הודעהעל ידי blackrose » ד' ספטמבר 28, 2005 9:01 pm

שאלה:
מה אומר כיוון נטיית הכתב? ומה ניתן ללמוד על אופי האדם, אם אפשר מכך.
האם ישנה משמעות נוספת אם נטיית הכתב השתנתה וקיבלה בדיוק את הכיוון ההפוך תוך זמן קצר?
תודה מראש.
blackrose
 

נטיית הכתב

הודעהעל ידי דורית ואלך » ד' אוקטובר 19, 2005 12:19 pm

ניתן ללמוד הרבה מאוד על אישיות הכותב מתוך נטיית הכתב, כלומר - זווית הכתיבה.
עם זאת, יש לציין מספר דברים:
א. זווית הכתיבה היא דבר נשלט וניתן לשנותו באופן מודע באופן קל יחסית
ב. זווית הכתיבה נבדקת תמיד ביחס ליד הכותבת
ג. כמו בכול סימן גראפי, לא ניתן לקבוע דבר לגבי האישיות רק מתוך זווית הכתיבה ויש לחפש אישושים בסימנים גראפיים נוספים.

בתשובתי אתייחס לזווית הכתיבה כאילו הכותב הינו ימני. במידה והכותב שמאלי יש להפוך את המשמעויות הנגזרות כך שמשמעות זווית ימנית אצל כותב ימני תהה כמשמעות זווית שמאלית אצל כותב שמאלי.

בעיקרון, זווית הכתיבה המשוחררת והקלה ביותר לביצוע הינה הזווית הימנית. מבחינה מוטורית, זווית ימנית נוצרת כתוצאה משחרור של השרירים, הפעלה נכונה ונוחה שלהם ומכאן, בין יתר המשמעויות ניתן לדבר על תחושה של שחרור פנימי, עשייה שהיא קלה ללא הקשחה, ללא ביקורת וללא צורך להקשות על דרך הביצוע.

כדי לרדת למשמעויות העמוקות יותר צריך פשוט לשאול מספר שאלות... מה עומד בבסיסו של אדם המאפשר לו לפעול בחופשיות ובקלות? מה מניע אותו לפעילות? כתבתי למעלה \"ללא ביקורת\" - באיזו מידה וכדומה..

אנשים הפועלים בחופשיות ומאפשרים לעצמם להתקדם, לעשות מבלי לעצור, לבקר, לחשוש יכולים להיות :
א. אנשים הבטוחים בעצמם וביכולות שלהם, בעלי גישה אופטימית ושמחת חיים, בעלי יוזמה, שאינם חוששים לטעות ואינם חוששים ליצור קשרים עם סביבתם וכדומה.
ב. יחד עם זאת, הם עשויים להיות גם כאלו שאינם מודעים למגבלות שלהם, שאינם מתחשבים בזולת, שעושים מה שבא להם כשבא להם, בלי לעצור ולחשוב על תוצאות מעשיהם - כלומר - אימפולסיביים.
ג. אבל, הם יכולים להיות גם טיפוסים אדישים, זורמים באיטיות, בלי ביקורת עצמית, בלי לתת דין וחשבון (כי אין כל כך על מה..), רשלנים וכדומה...

כמובן שכדי להבין את המשמעות האמיתית (ומה שנתתי כאן זה רק על קצה המזלג כדי להבהיר כיוונים אפשריים) צריך לבחון את אופי התנועה בה בוצעה הכתיבה, את האחידות או חוסר האחידות של יצירת הזווית ושמירתה לאורך זמן, את הלחץ שנוצר , את מבנה הכתב ועוד פרמטרים נוספים.

זווית ישרה לעומת הזווית הימנית היא זווית שמצריכה ביקורת מרובה שכן כדי לייצר קווים היורדים לבסיס השורה בזווית ישרה חייב להתקיים שילוב של ביקורת המוח על היד דרך העין, כלומר קואורדינציה מפותחת וביקורת.

ואכן זווית זו מעידה על שליטה של ביקורת מרסנת (לעיתים גם חונקת) על הרגש הטבעי. לרוב נדבר על אנשים יותר ראציונאליים אם כי לא תמיד וגם כאן חשוב לבדוק את שאר המרכיבים בכתב.

הזווית השמאלית הינה זווית קשה ביותר לביצוע, עבור כותבי יד ימין וכאן נכנס אלמנט של התנגדות והקשייה מכוונת , דבר המעיד על מעצורים שמקורם רגשי יותר. כאן ניתן לדבר לעיתים קרובות על חשדנות, הסתייגות ממגעים חברתיים ועוד ועוד.

לגבי השתנויות של זווית הכתיבה בתקופות יחסית קצרות, כפי שנשאל - אפשרי ויכול להעיד על תהליכים פנימיים שמקורם לעיתים קרובות בגירויי חיצוני. אדם שנפגע כתוצאה מבגידה, מאובדן אמון וכדומה יכול שיכתוב לתקופה מסויימת בזווית שמאלית במקום ימנית. תלוי בעוצמת הפגיעה הסובייקטיבית.
כמובן שיכולות להיות סיבות נוספות, שונות ומגוונות.

כדי לקבל את המשמעויות הנוגעות לכותב ספציפי יש לראות את כתב ידו וגם, במידת האפשר לראות כתבי יד מתקופות קודמות ולבצע ניתוח מעמיק ויסודי.

מקווה שקיבלת תשובה...

יום טוב,

דורית
דורית ואלך
 


חזור אל גרפולוגיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים