גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן

חיפה: 04-8551180
ת"א: 077-4244450

info@annakoren.co.il
גרפולוגיה - מכון לגרפולוגיה חנה קורן
גרפולוגיה   גרפולוגיה-חנה-קורן   graphology - גרפולוגיה

מאמרים בנושא גרפולוגיה

גרפולוגיה כפוליגרף

בתהליך הכתיבה לוקחים חלק המוח, העין והיד. רק שיתוף פעולה בין שלושת האברים החשובים האלה יכולים להביא את תוצאת הכתיבה.
המח הוא זה שנותן ליד את פקודת הכתיבה והעין מפקחת על התהליך. ללא פקודה כזאת מהמוח היד לא תנוע ושום דבר לא יישאר על הניר.
כשאנחנו כותבים אנחנו משאירים מאחורינו עקבות, ובדיוק כמו שגשש יכול לתאר את מי שצעד והשאיר עקבות, כך גם הגרפולוג שיכול לתאר מי היה מאחורי העט בזמן הכתיבה.

יש סיפור מרתק בספר של הגרפולוג ג'קובי. בסיפור הוא מתאר עקבות של גמל שחסרה לו שן (פס ברוחב שן של גמל נשארה לא אכולה...), הגמל היה עיוור בעין שמאל כי הוא לא אכל מה שהיה בצד שמאל וכך הלאה.

בכתיבה הספונטנית שלנו יש תנועה. העט מחליק בקלות על הנייר ומשאיר את העקבות שלנו. לעומת זאת, כשאנחנו לא ממש אומרים את האמת, הכתיבה תסבול מרעידות, מחיקות, חזרות לאחור, ציפוף יתר, הגדלה או הקטנה פתאומיים ועוד שפע של שינויים אשר יעידו כי לא נוח לנו עם מה שנכתב...

כיצד גרפולוגיה יכולה לשמש בתור גלאי שקר – פוליגרף?

איך נדע שזו לא הכתיבה הטבעית שלנו? כתיבה המלווה ברעידות, מחיקות ועוד כאלה? לשם כך, הגרפולוג חייב לראות כתבי יד ניטרליים מהעבר. כתבי יד שמדברים על נושאים שאינם קשורים לאירוע מסוים.

גרפולוגיה כפוליגרף עוזרת לגלות באם הכותב כתב את האמת או שהוא ניסה לסלף את המציאות.

כתב יד ורגשות

תוך כדי הכתיבה יש גם תחושות. אפשר לראות בקלות כשכתב היה משתנה לפי ההרגשה. השינויים אמנם מינוריים ולעיתים קרובות יתרחשו רק בסימן גרפולוגי אחד, אך מספיק כדי לתת כלי נוסף בידי הגרפולוג.

נתיבה בן יהודה, לדוגמא, מאד אוהבת לכתוב בכתב יד ולא מסוגלת להדפיס את האותיות. היא אמרה לי פעם שתוך כדי הכתיבה היא חווה את עצמה ואף מאבחנת את הרגשתה תוך התבוננות בעמוד.

אצל כולנו ניתן למצוא את השינויים הקטנים אשר מבטאים את הרגשתנו. במצב של התרגשות מנושא הכתיבה נראה הגדלה של האותיות, הכתיבה לפעמים נעשית מהירה יותר ונראית כמו רוח נושבת מאחורי הכתב ודוחפת אותו קדימה. במצב של עייפות כתב היד שלנו ישקף את העייפות בשורות יורדות.

כך גם בבדיקת "פוליגרף" גרפולוגית. אם אנחנו מסתירים נמצא יותר מחיקות כהות ומסתירות. אם אנחנו מגזימים – כתב היד יגדל....(רק גרפולוג מומחה ומנוסה ידע להבחין בין התרגשות לבין הגזמה...) אם אנחנו מתביישים במשהו בנושא שאנו כותבים אודותיו, כתב היד שלנו יתכווץ. המחיקות הכהות תמיד מסתירות משהו תחתן והכותב יהיה מובך אם נעיר לו על המחיקות.

שימושי בדיקת פוליגרף גרפולוגית

בדיקת הפוליגרף הגרפולוגית משמשת חברות ביטוח לבדוק אם המבוטח מדווח אמת, ללא הצורך לשלוח את הנבדק למכונת אמת ובלי "להטריד" אותו. פשוט נותנים לו עט ונייר ומבקשים ממנו לכתוב על האירוע. במקרה של סילוף האותיות, מחיקות רבות וכבדות, ועוד סימנים עליהם הכותב לא יכול לשלוט, מתייחסים לכך בדיוק כמו לזיעה, דפיקות לב ותופעות פיזיולוגיות אותן מאתרים במכונת אמת.


מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה >>

.

מיון והשמת כח אדם
ייעוץ בקבלת עובדים וקידומם
קורסים והרצאות
הכוונה מקצועית
אימון אישי באמצעות גרפולוגיה
ייעוץ אישי
ייעוץ זוגי גרפולוגי
סדנת זוגיות
חוות דעת משפטית
תנאים לבדיקה גרפולוגית
 

בנייה, עיצוב, קידום אתרים - גרפונט בע"מ